Нормативна VS експертна оцінки: за якою вартістю обліковувати земельну ділянку

1738

Запитання

У зв’язку з реорганізацією розформована селищна рада передала нам, раді сформованої територіальної громади, земельну ділянку і до документації приклала її нормативну грошову оцінку. Як та за якою вартістю обліковувати земельну ділянку? Зараховувати на субрахунок 1011 «Земельні ділянки» за нормативною грошовою оцінкою чи обліковувати на позабалансовому рахунку, поки не проведемо експертну грошову оцінку?

Відповідь

Відразу оприбутковуйте земельну ділянку на субрахунок 1011 «Земельні ділянки» незалежно від того, яка вартість ділянки вам відома. Пояснимо чому.

Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів

Під час реорганізації майно установи, права та обов’язки переходять до правонаступників (ст. 104 Цивільного кодексу України). Правонаступником прав та обов’язків усіх рад, обраних розформованими територіальними громадами, є рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади (пп. 9. п. 6‑1 розд. V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Первісна вартість основних засобів (далі — ОЗ), отриманих безоплатно від суб’єктів державного сектору, дорівнює первісній (переоціненій) вартості ОЗ суб’єкта державного сектору, що їх передав (п. 8 р. ІІ НП(С)БО ДС 121 «Основні засоби»).

Якщо на дату отримання ОЗ відсутня достовірна інформація щодо його первісної вартості, визначайте її на рівні справедливої вартості, оцінка якої проводиться відповідно до законодавства.

Отже, відповідно до НП(С)БО ДС 121, потреба визначати справедливу вартість безоплатно отриманої земельної ділянки, у вашому випадку — експертну оцінку, виникає тільки у разі, якщо відсутня достовірна інформація щодо первісної вартості такої ділянки. Первісна (переоцінена) вартість земельної ділянки зазначена в Акті приймання-передачі. Тому ця вимога вас не стосується.

Крім того, з 17.10.2019* Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378‑IV не зобов’язує проводити експертну грошову оцінку земельних ділянок для відображення їхньої вартості та права користування у бухгалтерському обліку.

* З цієї дати набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 № 132-IX.

Земельні ділянки, отримані установою згідно із законодавством, зокрема на праві постійного користування, обліковуйте на субрахунку 1011 «Земельні ділянки». Так ви дотримаєте вимог Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Після оприбуткування земельної ділянки зверніться до держреєстратора, щоб той уніс дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про закріплення за вами права постійного користування земельною ділянкою.

Нормативна VS експертна оцінки: за якою вартістю обліковувати земельну ділянку
АЛЛА ВОЛОВЕНКО,експерт Експертус Головбух
01.01.2021 набрав чинності Наказ № 432 «Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби»». Маєте знати, як правильно встановити вартісний критерій для «малоцінки»? Чи буде такий критерій об’єктом облікової політики установи? Чому головним розпорядникам слід визначити власні критерії визнання?

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Облік відпусток

Роботодавець зобов’язаний вести облік відпусток, що надають працівникам. І хоча цю вимогу визначає стаття 10 Закону про відпустки, яка врегульовує порядок надання щорічних відпусток, все ж обліковувати потрібно всі види відпустки у розрізі працівників. Їх обліковує кадрова служба установи або спеціаліст, на якого покладені обов’язки з кадрового обліку, але не бухгалтер. Бухгалтер ні до оформлення відпусток, ні до їх обліку відношення немає.
3133

Видаткова накладна – бланк | зразок

Видаткова накладна – це первинний документ, який дає змогу обліковувати рух матеріальних цінностей, тож використовують бланк чи не всі установи. І хоча бухгалтери мають з нею справу мало не щодня, запитань щодо заповнення багато. Відповімо на найбільш поширені та дамо зразок.
119096

Акт приймання-передачі – бланк | зразок

✔️ Акт приймання-передачі основних засобів, майна, робіт, послуг має не одну форму. ✔️ Коли та яку застосовувати 2024 року, а також їх бланки та зразки – у статті.
300091

Міжбюджетні трансферти – облік

Як правильно відобразити в обліку ОТГ міжбюджетні трансферти, як задокументувати операції з їхньої передачі та які субрахунки використовувати - експертний досвід.
9720