Нормативна VS експертна оцінки: за якою вартістю обліковувати земельну ділянку

2228

Запитання

У зв’язку з реорганізацією розформована селищна рада передала нам, раді сформованої територіальної громади, земельну ділянку і до документації приклала її нормативну грошову оцінку. Як та за якою вартістю обліковувати земельну ділянку? Зараховувати на субрахунок 1011 «Земельні ділянки» за нормативною грошовою оцінкою чи обліковувати на позабалансовому рахунку, поки не проведемо експертну грошову оцінку?

Відповідь

Відразу оприбутковуйте земельну ділянку на субрахунок 1011 «Земельні ділянки» незалежно від того, яка вартість ділянки вам відома. Пояснимо чому.

Ваш безплатний доступ до курсів Вищої Школи Бухгалтерів

Під час реорганізації майно установи, права та обов’язки переходять до правонаступників (ст. 104 Цивільного кодексу України). Правонаступником прав та обов’язків усіх рад, обраних розформованими територіальними громадами, є рада, розміщена в адміністративному центрі сформованої територіальної громади (пп. 9. п. 6‑1 розд. V Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР).

Первісна вартість основних засобів (далі — ОЗ), отриманих безоплатно від суб’єктів державного сектору, дорівнює первісній (переоціненій) вартості ОЗ суб’єкта державного сектору, що їх передав (п. 8 р. ІІ НП(С)БО ДС 121 «Основні засоби»).

Якщо на дату отримання ОЗ відсутня достовірна інформація щодо його первісної вартості, визначайте її на рівні справедливої вартості, оцінка якої проводиться відповідно до законодавства.

Отже, відповідно до НП(С)БО ДС 121, потреба визначати справедливу вартість безоплатно отриманої земельної ділянки, у вашому випадку — експертну оцінку, виникає тільки у разі, якщо відсутня достовірна інформація щодо первісної вартості такої ділянки. Первісна (переоцінена) вартість земельної ділянки зазначена в Акті приймання-передачі. Тому ця вимога вас не стосується.

Крім того, з 17.10.2019* Закон України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378‑IV не зобов’язує проводити експертну грошову оцінку земельних ділянок для відображення їхньої вартості та права користування у бухгалтерському обліку.

* З цієї дати набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 № 132-IX.

Земельні ділянки, отримані установою згідно із законодавством, зокрема на праві постійного користування, обліковуйте на субрахунку 1011 «Земельні ділянки». Так ви дотримаєте вимог Порядку застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженого наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Після оприбуткування земельної ділянки зверніться до держреєстратора, щоб той уніс дані до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про закріплення за вами права постійного користування земельною ділянкою.

Нормативна VS експертна оцінки: за якою вартістю обліковувати земельну ділянку
АЛЛА ВОЛОВЕНКО,експерт Експертус Головбух
01.01.2021 набрав чинності Наказ № 432 «Про внесення зміни до Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби»». Маєте знати, як правильно встановити вартісний критерій для «малоцінки»? Чи буде такий критерій об’єктом облікової політики установи? Чому головним розпорядникам слід визначити власні критерії визнання?

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Облік нематеріальних активів у бюджетних установах

Нематеріальні активи – це ліцензії, патенти, винаходи, комп’ютерні програми, авторські права та інші об’єкти інтелектуальної власності й права на провадження діяльності. В обліку бюджетної установи вони можуть пройти і як матеріальні витрати, і як нематеріальні активи, і навіть у складі основних засобів. Від чого це залежить – у огляді про облік нематеріальних активів.
26898

Облік запасів: субрахунки, документація, проведення

Вести облік запасів у бюджетному підприємстві простіше, коли маєш підказки від експертів. Розгляньмо, які є групи обліку запасів, які використовувати субрахунки та КЕКВ, як документально оформити облік запасів. А на прикладах покажемо, як відобразити в обліку запаси.
108373

Примітки до фінансової звітності – Форма № 5-дс: заповнюємо з експертом

Завершальним фінансовим звітом є примітки до фінансової звітності. Для бюджетних установ – це форма 5-дс. У консультації надамо бланк форми 5-дс та повну інструкцію зі складання приміток до річної фінансової звітності бюджетної установи. Підкажемо також на що звернути особливу увагу під час заповнення приміток до фінансової звітності.
63984

Бланки річної фінансової звітності

Для бухгалтера підготовка до фінзвітності без перебільшення — гаряча пора, чергова нагода перевірити, чи правильно він вів бухоблік. На допомогу – всі бланки
22566

Меморіальний ордер № 5: як заповити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
65451