Установа утримала з працівника моральну шкоду і перерахувала ДВС: хто податковий агент

1410

Запитання

Роботодавець утримав з фактичного заробітку працівника суму у вигляді відшкодування моральної шкоди на підставі постанови виконавця і перерахував на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу. Хто виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення цієї суми у формі № 1ДФ?

Відповідь


Умови звернення стягнення на заробітну плату боржника регулюються розділом ІХ Закону України «Про виконавче провадження» із змінами та доповненнями від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі — Закон № 1404).

Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі — підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи (п. 3 ст. 68 розд. ІХ Закону № 1404).

Річна фінзвітність: правила та підказки

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПК, згідно з підпунктом 163.1.1 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Відповідно до підпункту «а» 164.2.14 ПК дохід у вигляді неустойки (штрафів, пені), відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, крім сум, що за рішенням суду спрямовуються на відшкодування збитків, завданих платнику податку внаслідок заподіяння йому матеріальної шкоди, а також шкоди життю та здоров’ю, а також відшкодувань моральної шкоди в розмірі, визначеному рішенням суду, але не вище чотирикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, або в розмірі, визначеному законом.

Крім того, доходи, визначені статтею 163 ПК, є об’єктом оподаткування військовим збором (пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПК).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) ПДФО та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 ПК.

Податковий агент, поняття якого наведено у підпункті 14.1.180 ПК, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати ПДФО із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку 18%, визначену в статті 167 ПК та військовий збір за ставкою 1,5%, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16 прим. 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (п.п. 168.1.1 ПК, пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПК) <...>.

Ураховуючи викладене, роботодавець, який на підставі постанови виконавця утримує із фактичного заробітку працівника суми відшкодування моральної шкоди і перераховує їх на рахунок виконавчої служби для подальшої виплати стягувачу, виступає податковим агентом щодо оподаткування та відображення у формі № 1ДФ такого доходу. При цьому у формі № 1ДФ дохід у вигляді немайнової (моральної) шкоди, незалежно від його розміру, відображається під ознакою доходу «120» із зазначенням реєстраційного номера облікової картки стягувача.

10 помилок у формі № 1ДФ, яких припускаються навіть профі

Джерело: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Декретні в Податковому розрахунку: зразки

Як відобразити декретні виплати у місячному Податковому розрахунку сум доходу, ЄСВ, ПДФО та ВЗ, приклад розрахунку декретних та зразки заповнення Додатків Д1, Д5 і 4ДФ для декретних — у даній консультації
151599

Додаток 4ДФ до податкового розрахунку: заповнення та приклади

Податковий агент зобов’язаний показати нараховані та виплачені доходи фізособам у звітності. Для цього призначений додаток 4ДФ. Скористайтеся рекомендаціями експерта, та застосуйте 7 зразків, щоб швидко та правильно заповнити додаток із першого разу.
33778

Розрахунок Уточнюючий – виправляємо помилки в Об’єднаному звіті

Податковий розрахунок чималий за розміром та кількістю інформації, яку туди потрібно туди записати. Тож помилки у звіті – не рідкість. Експерт розкаже, як виправити помилки через уточнюючий звіт, і покаже на прикладах як це зробити
410697

Рахунки ЄСВ 2025

Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не змінювались з 2021 року. Бухгалтер, який перераховує ЄСВ, має знати які є види рахунків та коли їх використовувати, де завжди будуть актуальні реквізити рахунків, як правильно заповнювати призначення платежу у платіжній інструкції та що робити, якщо ЄСВ сплатили на інший рахунок (для зарахування зарплатних податків – ПДФО/військового збору).
6605