Чи потрібно затверджувати наказом норми витрат палива на автомобіль

13419
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Чи потрібно затверджувати норми витрат палива на автомобіль наказом керівника, чи достатньо керуватися нормами витрат палива, які затвердило наказом Міністерство транспорту України?

Відповідь

Установа, яка має на балансі або орендує автомобіль, зобов’язана планувати потребу в паливно-мастильних матеріалах (ПММ), контролювати їх витрати, вести звітність, тобто раціонально та економно використовувати ПММ. Щоб виконати всі ці завдання, потрібно розрахувати та затвердити норми витрат палива. Тобто встановити допустимі межі споживання палива і врахувати певні умови експлуатації автомобіля.

Для єдиного підходу в списанні ПММ Міністерство транспорту України наказом «Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» від 10.02.98 № 43 (далі — Наказ № 43), затвердило норми витрат ПММ. Утім, ГоловКРУ в листі від 11.08.2010 № 02-14/1232 зазначило, що Наказ № 43 не пройшов державної реєстрації в Міністерстві юстиції України і керуватися ним мають лише підприємства, установи і організації, які входять до сфери управління Мінтрансу. А інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації повинні розробити власні нормативні документи щодо нормування витрат палива та мастильних матеріалів відповідно до законодавства.

Не можна стверджувати, що коли ревізори перевіряють, як установа списує ПММ, категорично нехтують Наказом № 43. Утім, щоб не мати проблем під час ревізії, радимо розробити власні нормативні документи щодо нормування витрат палива та мастильних матеріалів.

Якщо ви вирішите самостійно розробити власні нормативні документи, норми витрат мають бути обґрунтованими. Щоб не залучати за додаткову плату фахівців, власні нормативні документи розробляйте на основі Наказу № 43. Тобто керівник має видати окремий наказ по установі, яким установити, що під час списання ПММ треба використовувати Наказ № 43. У наказі про облікову політику також зафіксуйте, що бухгалтерія списує ПММ на підставі Наказу № 43.

Керівник установи на підставі Наказу № 43 може встановлювати коефіцієнти коригування норм витрат палива, а саме: за роботу в зимових умовах, в умовах міста, роботу, яка потребує частих зупинок тощо. І пам’ятайте, що ревізори обов’язково вимагають наказ керівника, якщо установа застосовує коефіцієнти коригування. Якщо такого наказу в установі немає — ревізори вважатимуть, що паливо списали понаднормово.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити передачу комунального майна ОМС: облік і проведення

Передача комунального майна з балансу на баланс між установами потребує правильного документального оформлення та бухгалтерського обліку. Які акти складати, які проведення застосовувати, як обліковується прийняття майна — розповідємо в статті
42759

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78812

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах

У бюджетній сфері безоплатна передача – поширене явище. Коли відбувається безоплатна передача основних засобів? Як різнитиметься оцінка активу залежно від ситуації та як відображати ці операції в бухобліку? Розглянемо детальніше.
149988

Списання дебіторської заборгованості у бюджетних установах 2025

Щоб правильно здійснити списання дебіторської заборгованості під час воєнного стану — скористайтеся порадами у статті. Підкажемо, як бути зі списанням дебіторської заборгованості строк позовної давності якої минув. Скачайте приклади проводок і працюйте з легкістю.
49270

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24935