Чи потрібно затверджувати наказом норми витрат палива на автомобіль

12692
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Чи потрібно затверджувати норми витрат палива на автомобіль наказом керівника, чи достатньо керуватися нормами витрат палива, які затвердило наказом Міністерство транспорту України?

Відповідь

Установа, яка має на балансі або орендує автомобіль, зобов’язана планувати потребу в паливно-мастильних матеріалах (ПММ), контролювати їх витрати, вести звітність, тобто раціонально та економно використовувати ПММ. Щоб виконати всі ці завдання, потрібно розрахувати та затвердити норми витрат палива. Тобто встановити допустимі межі споживання палива і врахувати певні умови експлуатації автомобіля.

Для єдиного підходу в списанні ПММ Міністерство транспорту України наказом «Про затвердження норм витрат палива і мастильних матеріалів на автомобільному транспорті» від 10.02.98 № 43 (далі — Наказ № 43), затвердило норми витрат ПММ. Утім, ГоловКРУ в листі від 11.08.2010 № 02-14/1232 зазначило, що Наказ № 43 не пройшов державної реєстрації в Міністерстві юстиції України і керуватися ним мають лише підприємства, установи і організації, які входять до сфери управління Мінтрансу. А інші центральні органи виконавчої влади, підприємства, установи та організації повинні розробити власні нормативні документи щодо нормування витрат палива та мастильних матеріалів відповідно до законодавства.

Не можна стверджувати, що коли ревізори перевіряють, як установа списує ПММ, категорично нехтують Наказом № 43. Утім, щоб не мати проблем під час ревізії, радимо розробити власні нормативні документи щодо нормування витрат палива та мастильних матеріалів.

Якщо ви вирішите самостійно розробити власні нормативні документи, норми витрат мають бути обґрунтованими. Щоб не залучати за додаткову плату фахівців, власні нормативні документи розробляйте на основі Наказу № 43. Тобто керівник має видати окремий наказ по установі, яким установити, що під час списання ПММ треба використовувати Наказ № 43. У наказі про облікову політику також зафіксуйте, що бухгалтерія списує ПММ на підставі Наказу № 43.

Керівник установи на підставі Наказу № 43 може встановлювати коефіцієнти коригування норм витрат палива, а саме: за роботу в зимових умовах, в умовах міста, роботу, яка потребує частих зупинок тощо. І пам’ятайте, що ревізори обов’язково вимагають наказ керівника, якщо установа застосовує коефіцієнти коригування. Якщо такого наказу в установі немає — ревізори вважатимуть, що паливо списали понаднормово.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості бухгалтерського обліку в ОМС

У чому особливості бухгалтерського обліку органів місцевого самоврядування, якою має бути організація бухгалтерського обліку ОМС та облік специфічних для ОМС операцій – у даній експертній статті.
9595

Акт введення в експлуатацію основних засобів

Установа придбала обладнання, тож потрібно скласти акт введення в експлуатацію. Наводимо в статті акт введення в експлуатацію основних засобів, зразок та приклад заповнення
125293

Облік основних засобів 2025: від придбання до списання

У статті поговоримо про облік основних засобів в бюджетних установах. З'ясуємо, як відображати їх придбання, амортизацію, реконструкцію, модернізацію, поліпшення, ремонт, переоцінку вартості, дооцінку й відновлення корисності, уцінку й втрата від зменшення корисності, вибуття та списання в бухобліку
364446

Акт списання основних засобів – бланк та зразок

Якщо основний засіб вибуває з установи через його ліквідацію або часткову ліквідацію, таке вибуття оформляють актом. Акт списання буває чотирьох видів. Наразі поговоримо про акт списання основних засобів
147583