Хто відшкодує моральну шкоду за неправильно нараховану зарплату

331
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Коли бухгалтерія установи нараховувала заробітну плату працівнику, відпускні, лікарняні, допустила помилки. Працівник протягом двох років звертався до різних інстанцій. У минулому році за приписом Держпраці бухгалтерія зробила перерахунки. Працівник вимагає, аби йому відшкодували моральну шкоду. Хто має її відшкодувати?

Відповідь

Власник або уповноважений ним органом має відшкодувати моральну шкоду працівнику, якщо порушить його законні права, які призведуть до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагатимуть від працівника додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП). Порядок, за яким відшкодовують моральну шкоду, визначає законодавство. Такі спори вирішують лише в судовому порядку. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК).

У позовній заяві про відшкодування моральної шкоди треба зазначити, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяли позивачеві, з яких міркувань він виходив, коли визначав розмір шкоди, та які докази це підтверджують.

⭐️ Усі цифри для розрахунків із працівниками у 2021-му

Коли суди розглядають справу про відшкодування моральної шкоди, вони всебічно досліджують причини і умови, що призвели до порушення прав фізичних і юридичних осіб та заподіяли їм моральну шкоду. Відповідно до правового висновку ВСУ, викладеного у постанові від 25.04.2012 року у справі № 6-23цс12, КЗпП не містить будь-яких обмежень чи винятків щодо компенсації моральної шкоди, якщо трудові права працівників порушили. А стаття 237-1 КЗпП передбачає право працівника на відшкодування моральної шкоди в обраний ним спосіб, зокрема, повернути потерпілій особі грошовий еквівалент завданої моральної шкоди. Розмір такої шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань, їхньої тривалості, тяжкості вимушених змін у житті потерпілої особи та з урахуванням інших обставин.

Тобто за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин, приміром, якщо працівника незаконного звільнили або перевели, не виплатили належних йому грошових сум тощо, моральну шкоду відшкодовують на підставі статті 237-1 КЗпП в обраний працівником спосіб, зокрема у вигляді одноразової грошової виплати.

Отже, оскільки стаття 237-1 КЗпП передбачає, що власник або уповноважений ним орган має відшкодувати моральну шкоду працівникові, претензії відшкодувати моральну шкоду потрібно пред’являти до власника або уповноваженого ним органу.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Центральна частина статичний блок 3

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після запровадження воєнного стану надання матеріальної допомоги працівникам не було скасовано, хоча трудове законодавство зазнало великих змін.
239229

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
234563

Розрахунок середньої заробітної плати для різних виплат

У консультації про розрахунок середньої зарплати для обчислення у 2024 році відпускних, оплати днів відрядження, вихідної допомоги при звільненні, лікарняних, декретних та інших виплат у бюджетних установах. Розрахунок середньої розглянемо з урахуванням Порядку № 100 і Порядку № 1266.
26679

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
322452

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2024 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
207320