Хто відшкодує моральну шкоду за неправильно нараховану зарплату

653
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку Експертус Головбух Цифрового видавництва Експертус, Київ

Запитання

Коли бухгалтерія установи нараховувала заробітну плату працівнику, відпускні, лікарняні, допустила помилки. Працівник протягом двох років звертався до різних інстанцій. У минулому році за приписом Держпраці бухгалтерія зробила перерахунки. Працівник вимагає, аби йому відшкодували моральну шкоду. Хто має її відшкодувати?

Відповідь

Власник або уповноважений ним органом має відшкодувати моральну шкоду працівнику, якщо порушить його законні права, які призведуть до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагатимуть від працівника додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП). Порядок, за яким відшкодовують моральну шкоду, визначає законодавство. Такі спори вирішують лише в судовому порядку. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК).

У позовній заяві про відшкодування моральної шкоди треба зазначити, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяли позивачеві, з яких міркувань він виходив, коли визначав розмір шкоди, та які докази це підтверджують.

⭐️ Усі цифри для розрахунків із працівниками у 2021-му

Коли суди розглядають справу про відшкодування моральної шкоди, вони всебічно досліджують причини і умови, що призвели до порушення прав фізичних і юридичних осіб та заподіяли їм моральну шкоду. Відповідно до правового висновку ВСУ, викладеного у постанові від 25.04.2012 року у справі № 6-23цс12, КЗпП не містить будь-яких обмежень чи винятків щодо компенсації моральної шкоди, якщо трудові права працівників порушили. А стаття 237-1 КЗпП передбачає право працівника на відшкодування моральної шкоди в обраний ним спосіб, зокрема, повернути потерпілій особі грошовий еквівалент завданої моральної шкоди. Розмір такої шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань, їхньої тривалості, тяжкості вимушених змін у житті потерпілої особи та з урахуванням інших обставин.

Тобто за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин, приміром, якщо працівника незаконного звільнили або перевели, не виплатили належних йому грошових сум тощо, моральну шкоду відшкодовують на підставі статті 237-1 КЗпП в обраний працівником спосіб, зокрема у вигляді одноразової грошової виплати.

Отже, оскільки стаття 237-1 КЗпП передбачає, що власник або уповноважений ним орган має відшкодувати моральну шкоду працівникові, претензії відшкодувати моральну шкоду потрібно пред’являти до власника або уповноваженого ним органу.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
421966

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149343

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
236646

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14398

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста — важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Все закріплено на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення
24180