Хто відшкодує моральну шкоду за неправильно нараховану зарплату

535
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Коли бухгалтерія установи нараховувала заробітну плату працівнику, відпускні, лікарняні, допустила помилки. Працівник протягом двох років звертався до різних інстанцій. У минулому році за приписом Держпраці бухгалтерія зробила перерахунки. Працівник вимагає, аби йому відшкодували моральну шкоду. Хто має її відшкодувати?

Відповідь

Власник або уповноважений ним органом має відшкодувати моральну шкоду працівнику, якщо порушить його законні права, які призведуть до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагатимуть від працівника додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП). Порядок, за яким відшкодовують моральну шкоду, визначає законодавство. Такі спори вирішують лише в судовому порядку. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК).

У позовній заяві про відшкодування моральної шкоди треба зазначити, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяли позивачеві, з яких міркувань він виходив, коли визначав розмір шкоди, та які докази це підтверджують.

⭐️ Усі цифри для розрахунків із працівниками у 2021-му

Коли суди розглядають справу про відшкодування моральної шкоди, вони всебічно досліджують причини і умови, що призвели до порушення прав фізичних і юридичних осіб та заподіяли їм моральну шкоду. Відповідно до правового висновку ВСУ, викладеного у постанові від 25.04.2012 року у справі № 6-23цс12, КЗпП не містить будь-яких обмежень чи винятків щодо компенсації моральної шкоди, якщо трудові права працівників порушили. А стаття 237-1 КЗпП передбачає право працівника на відшкодування моральної шкоди в обраний ним спосіб, зокрема, повернути потерпілій особі грошовий еквівалент завданої моральної шкоди. Розмір такої шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань, їхньої тривалості, тяжкості вимушених змін у житті потерпілої особи та з урахуванням інших обставин.

Тобто за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин, приміром, якщо працівника незаконного звільнили або перевели, не виплатили належних йому грошових сум тощо, моральну шкоду відшкодовують на підставі статті 237-1 КЗпП в обраний працівником спосіб, зокрема у вигляді одноразової грошової виплати.

Отже, оскільки стаття 237-1 КЗпП передбачає, що власник або уповноважений ним орган має відшкодувати моральну шкоду працівникові, претензії відшкодувати моральну шкоду потрібно пред’являти до власника або уповноваженого ним органу.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
374488

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9906

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2525

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
315045