Хто відшкодує моральну шкоду за неправильно нараховану зарплату

548
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

Коли бухгалтерія установи нараховувала заробітну плату працівнику, відпускні, лікарняні, допустила помилки. Працівник протягом двох років звертався до різних інстанцій. У минулому році за приписом Держпраці бухгалтерія зробила перерахунки. Працівник вимагає, аби йому відшкодували моральну шкоду. Хто має її відшкодувати?

Відповідь

Власник або уповноважений ним органом має відшкодувати моральну шкоду працівнику, якщо порушить його законні права, які призведуть до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагатимуть від працівника додаткових зусиль для організації свого життя (ст. 237-1 КЗпП). Порядок, за яким відшкодовують моральну шкоду, визначає законодавство. Такі спори вирішують лише в судовому порядку. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ст. 16 ЦК).

У позовній заяві про відшкодування моральної шкоди треба зазначити, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяли позивачеві, з яких міркувань він виходив, коли визначав розмір шкоди, та які докази це підтверджують.

⭐️ Усі цифри для розрахунків із працівниками у 2021-му

Коли суди розглядають справу про відшкодування моральної шкоди, вони всебічно досліджують причини і умови, що призвели до порушення прав фізичних і юридичних осіб та заподіяли їм моральну шкоду. Відповідно до правового висновку ВСУ, викладеного у постанові від 25.04.2012 року у справі № 6-23цс12, КЗпП не містить будь-яких обмежень чи винятків щодо компенсації моральної шкоди, якщо трудові права працівників порушили. А стаття 237-1 КЗпП передбачає право працівника на відшкодування моральної шкоди в обраний ним спосіб, зокрема, повернути потерпілій особі грошовий еквівалент завданої моральної шкоди. Розмір такої шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань, їхньої тривалості, тяжкості вимушених змін у житті потерпілої особи та з урахуванням інших обставин.

Тобто за наявності порушення прав працівника у сфері трудових відносин, приміром, якщо працівника незаконного звільнили або перевели, не виплатили належних йому грошових сум тощо, моральну шкоду відшкодовують на підставі статті 237-1 КЗпП в обраний працівником спосіб, зокрема у вигляді одноразової грошової виплати.

Отже, оскільки стаття 237-1 КЗпП передбачає, що власник або уповноважений ним орган має відшкодувати моральну шкоду працівникові, претензії відшкодувати моральну шкоду потрібно пред’являти до власника або уповноваженого ним органу.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Надбавка за вислугу років: надання та нарахування

Надбавка за вислугу років надається зокрема бухгалтерам, державним службовцям, медичним, педагогічним та іншим працівникам бюджетної сфери. Як нараховується надбавка за вислугу років – у даній консультації
284309

Виплати премій до професійних свят і святкових днів робітникам ОМС

Наближаються свята, і є гарна ідея преміювати всіх працівників органу місцевого самоврядування (ОМС). Постає питання, а чи можна це зробити? Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання – відповідь у консультації.
40577

Лікарняні: нарахування та оплата

У статті – усе, що треба бухгалтеру для розрахунку та нарахування лікарняних: розрахунковий період та приклади обчислення суми лікарняних, граничні розміри, оподаткування та відображення лікарняних у звітності.
271289

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
167368