У лікарняному, який продовжили, вказали іншу причину непрацездатності. Чи можна його оплачувати

2126

Запитання

Працівнику установи видали лікарняний на період з 05.03.2021 по 11.03.2021. Причина непрацездатності — невиробнича травма, режим — амбулаторний. З 12.03.2021 йому видали інший лікарняний, в якому зазначили причину непрацездатності — загальне захворювання, режим — стаціонарний. На сьогодні працівник продовжує хворіти. За усним роз’ясненням лікаря, в результаті перелому утворився тромбоз, тому після травми лікують інше захворювання. Чи може установа оплати продовжений лікарняний листок, якщо у первинному лікарняному зазначено інше захворювання?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Допомогу з тимчасової непрацездатності маєте надавати лише на підставі листка непрацездатності, який видали та оформили в установленому порядку (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Якщо в особи захворювання чи невиробнича травма, ЗОЗ видає лікарняний на весь період до відновлення працездатності. У такому лікарняному у графі «Причина непрацездатності:» лікар має обов’язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи (п. 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС НВВ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

За період такої непрацездатності лікар може видати один або декілька лікарняних за одним страховим випадком, зокрема через захворювання чи невиробничу травму. На лікарняному, що лікар видає на початку тимчасової непрацездатності, він позначає напис «первинний», а на кожному наступному — «продовження листка» (п. 3.1, п. 3.13 Інструкції № 532).

⚡️ Опануйте загальний механізм роботи з лікарняними ⚡️

Наразі Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455, та Інструкція № 532 не передбачають умов та порядку зміни причини непрацездатності на лікарняних, що засвідчують один і той самий страховий випадок. Тобто якщо лікар, зокрема визначив причину непрацездатності «Невиробнича травма — 5», до того моменту, поки хворий не відновить свою працездатність, за цим страховим випадком на кожному лікарняному з позначкою «продовження листка» причину непрацездатності не можна змінювати. Таку ж думку висловив ФСС у листі від 07.06.2016 № 5.2-32-924. У ньому зазначено, що, якщо особа стала непрацездатною з причини того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається. Якщо виникає інше захворювання, травми, відпустки у зв’язку з вагітністю, випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.

Якщо лікар неправильно зазначив причину непрацездатності на лікарняному, такий запис потрібно виправити (п. 4.5. Інструкції № 532). Зверніть увагу, що заборонено виправляти причини непрацездатності 2 і 4 (п. 3.3. Інструкції № 532). Усіх виправлень на бланку лікарняного може бути не більше двох.

Отже, у наведеній ситуації, лікар має належно виправити продовжений лікарняний від 12.03.2021 та вказати в ньому, що причиною непрацездатності є «Невиробнича травма — 5». Тоді під час перевірки працівники ФСС не виявлять порушень.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Грошове забезпечення військовослужбовців 2024

Як правильно обчислити грошове забезпечення військовослужбовців 2024 року, у якому розмірі нарахувати, які виплати входять до нього, коли і де виплачувати, як оподатковувати — дізнаєтеся з даної публікації.
81446

Оплата відрядження держслужбовця у вихідний день

Держслужбовців направляють у службове відрядження для виконання посадових обов’язків поза межами постійного місця служби. Завдання, які виконує держслужбовець у відрядженні, різні і залежать від держоргану, в якому працює держслужбовець, держоргану, до якого його відряджено, кваліфікації та посадових обов’язків самого держслужбовця. Розглянемо якою буде оплата відрядження держслужбовцям.
2169

Хвороба під час відпустки: готовий розрахунок в обліку

Працівник захворів під час щорічної основної відпустки. У цій ситуації виникає чимало питань. Чи потрібно оплачувати листок непрацездатності, чи продовжувати відпустку, чи переносити її на інший строк. Потрібно робити перерахунок оплати відпустки через лікарняний чи ні. Відповіді на всі ці питання розглянемо по черзі.
708

Матеріальна допомога на оздоровлення: про головне

Матеріальна допомога на оздоровлення працівникам бюджетних установ зберігається й у 2024 році. Хто має право на таку матеріальну допомогу, як її оформити, розрахувати й оподаткувати – у цьому огляді.
264594