У лікарняному, який продовжили, вказали іншу причину непрацездатності. Чи можна його оплачувати

2316

Запитання

Працівнику установи видали лікарняний на період з 05.03.2021 по 11.03.2021. Причина непрацездатності — невиробнича травма, режим — амбулаторний. З 12.03.2021 йому видали інший лікарняний, в якому зазначили причину непрацездатності — загальне захворювання, режим — стаціонарний. На сьогодні працівник продовжує хворіти. За усним роз’ясненням лікаря, в результаті перелому утворився тромбоз, тому після травми лікують інше захворювання. Чи може установа оплати продовжений лікарняний листок, якщо у первинному лікарняному зазначено інше захворювання?

Відповідь

Ні, не може. Пояснимо чому.

Допомогу з тимчасової непрацездатності маєте надавати лише на підставі листка непрацездатності, який видали та оформили в установленому порядку (ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV).

Якщо в особи захворювання чи невиробнича травма, ЗОЗ видає лікарняний на весь період до відновлення працездатності. У такому лікарняному у графі «Причина непрацездатності:» лікар має обов’язково підкреслити відповідну причину звільнення від роботи (п. 3.3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої спільним наказом МОЗ, Мінсоцполітики, ФСС з ТВП, ФСС НВВ від 03.11.2004 № 532/274/136-ос/1406 (далі — Інструкція № 532).

За період такої непрацездатності лікар може видати один або декілька лікарняних за одним страховим випадком, зокрема через захворювання чи невиробничу травму. На лікарняному, що лікар видає на початку тимчасової непрацездатності, він позначає напис «первинний», а на кожному наступному — «продовження листка» (п. 3.1, п. 3.13 Інструкції № 532).

⚡️ Опануйте загальний механізм роботи з лікарняними ⚡️

Наразі Інструкція про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затверджена наказом МОЗ від 13.11.2001 № 455, та Інструкція № 532 не передбачають умов та порядку зміни причини непрацездатності на лікарняних, що засвідчують один і той самий страховий випадок. Тобто якщо лікар, зокрема визначив причину непрацездатності «Невиробнича травма — 5», до того моменту, поки хворий не відновить свою працездатність, за цим страховим випадком на кожному лікарняному з позначкою «продовження листка» причину непрацездатності не можна змінювати. Таку ж думку висловив ФСС у листі від 07.06.2016 № 5.2-32-924. У ньому зазначено, що, якщо особа стала непрацездатною з причини того самого захворювання, травми до виходу на роботу або відпрацювала неповний робочий день, випадок тимчасової непрацездатності не переривається. Якщо виникає інше захворювання, травми, відпустки у зв’язку з вагітністю, випадок тимчасової непрацездатності вважається новим.

Якщо лікар неправильно зазначив причину непрацездатності на лікарняному, такий запис потрібно виправити (п. 4.5. Інструкції № 532). Зверніть увагу, що заборонено виправляти причини непрацездатності 2 і 4 (п. 3.3. Інструкції № 532). Усіх виправлень на бланку лікарняного може бути не більше двох.

Отже, у наведеній ситуації, лікар має належно виправити продовжений лікарняний від 12.03.2021 та вказати в ньому, що причиною непрацездатності є «Невиробнича травма — 5». Тоді під час перевірки працівники ФСС не виявлять порушень.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

передплата журнал для бухгалтерів

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
374397

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9883

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2521

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
314880