Коригування зарплати передбачає колдоговір. Як розрахувати відпускні

563
Автор
керівник групи експертів з бюджетного обліку

Запитання

У минулому році Уряд змінив порядок, за яким обчислюють середню заробітну плату. Головна зміна — зник обов’язок коригувати середній заробіток працівникам, якщо їм підвищать посадові оклади. Чи можна продовжувати коригувати середній заробіток, якщо таку умову містить колективний договір установи?

Відповідь

Ні, не можна. Пояснимо чому.

Кабмін уніс зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. Тепер якщо працівникам підвищують тарифні ставки/посадові оклади, бухгалтер не застосовує коефіцієнт коригування, коли обчислює середню заробітну плату у розрахунковому періоді чи у періоді, за яким працівникам зберігають середню заробітну плату. З одного боку, розрахунок у цій частині спростився. З іншого — зменшилися відпускні.

Тобто, якщо, наприклад, з 1 січня 2021 року працівникам установи підвищили тарифні ставки/посадові оклади, бухгалтер, коли обчислює середню заробітну плату, має врахувати всі виплати у тому розмірі, в якому вони нараховані, і не застосовувати коефіцієнт підвищення тарифних ставок/посадових окладів.

Бухгалтер не має права не брати до уваги зміни до Порядку № 100, щоб виконувати умови колективного договору. Колективний договір укладають для того, щоб закріпити законодавчі норми, якими керується установа у своїй роботі.

Пам’ятайте: нараховувати заробітну плату працівникам можна тільки відповідно до умов колективного договору. Якщо змінилося законодавство або з’явилися інші причини, потрібно внести зміни до колективного договору. Робіть це вчасно, аби не наразитися на неприємності.

Нагадуємо, що відповідно до статті 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР установи отримали право самостійно обирати та встановлювати розміри надбавок і доплат, систему винагород, премій та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, що передбачає законодавство.

Тож якщо бухгалтер коригуватиме середній заробіток працівникам установи, бо таку норму передбачає колективний договір, ревізори визнають такі видатки установи незаконними.

УВАГА!

Бути у курсі подій та законодавчих оновлень стало ще легше! Підписуйтесь на наш Telegram або FB та читайте важливі новини від порталу "Бюджетник" першими.

акція на передплату журналів для бухгалтерів

Скористайтеся гарною нагодою та отримайте знижки на передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Виплата матеріальної допомоги на оздоровлення державним службовцям

Допомога на оздоровлення є додатковим бонусом для тих, хто працює в бюджетній сфері. Умови її виплати в кожній галузі різняться. Має свої особливості і виплата допомоги на оздоровлення державним службовцям.
71466

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. Експерт надає готові зразки наказі про відрядження або про його припинення.
131831

Нарахування лікарняного новоприйнятому працівнику: приклади розрахунків

Працівника щойно прийняли на роботу, а він захворів і подав до установи лікарняний листок. Бухгалтер має обчислити допомогу за цим лікарняним так, щоб не дати шансів перевіряючим із ПФУ чи Держпраці оштрафувати установу. Тож як правильно розрахувати лікарняні новоприйнятому працівнику, якщо відпрацьовано менше місяця або менше 6 місяців?
13893

Розрахунок компенсації за невикористану відпустку

✔️Коли виплачується компенсація за невикористану відпустку? ✔️Чи компенсувати невикористані відпустки під час воєнного стану? ✔️Як обчислити компенсацію за невикористану відпустку та провести розрахунок відпускних при звільненні? ✔️Як у 2024 році порахувати компенсацію відпустки, право на яку здобуто у 2023 році та раніше?
347744