Компенсація за роботу у святкові та неробочі дні

1038

Запитання

Керівник залучив працівника до роботи у святковий день і надав йому за це інший день відпочинку. Як бухгалтеру оплатити години роботи працівника у вихідний день?

Відповідь

Роботу у вихідні та святкові дні установа може компенсувати працівнику (за його згодою):

  • іншим днем відпочинку;
  • подвійною оплатою (ст. 72 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Оплату роботи у святковий та неробочий день обчислюють за статтею 107 КЗпП:

  • відрядникам — за подвійними відрядними розцінками;
  • працівникам, працю яких оплачують за годинними або денними ставками, — у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
  • працівникам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад, якщо вони працювали у святковий і неробочий день у межах місячної норми робочого часу. Якщо працівник працював понад місячну норму — у розмірі подвійної годинної або денної ставки понад оклад.

У подвійному розмірі оплачують години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

Компенсація за роботу у святкові та неробочі дні Чи оплачуються лікарняні за вихідні дні

Мінсоцполітики у роз’ясненні від 29.12.2009 № 853/13/84-09 наголошує, що, окрім подвійної оплати, працівнику, який працював у святковий (неробочий) день, за його бажанням установа може надати інший день відпочинку, що не оплачується та є вихідним.

Отже, якщо установа залучить працівника до роботи у вихідний день, працівник має право обрати як компенсацію за таку роботу або інший день відпочинку, або підвищену оплату за відпрацьовані години. При цьому йдеться як про загальні вихідні дні, так і вихідні за графіком роботи установи. Свій вибір працівник має погодити з керівником.

Якщо працівник обере інший день відпочинку, то його роботу у вихідний день установа оплачує в одинарному розмірі.

Зауважимо, що порядок визначення виду компенсації і строк, у який працівник має використати інший день відпочинку, законодавство не встановлює. Тому між працівниками та роботодавцями виникають суперечки щодо строків використання днів відпочинку. Щоб уникнути непорозумінь, установі слід визначити порядок надання та строк використання інших днів відпочинку як компенсації за роботу у вихідні та святкові дні у правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні працівника у 2025 році: приклади та особливості

Як правильно провести розрахунок при звільненні працівника: зарплата за відпрацьовані дні, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога, аліменти, податки, Додаток 4ДФ. Пояснюємо на прикладах 2025 року, як уникнути помилок та зробити все правильно.
215637

Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань: як надавати та зразок наказу

Матеріальна допомога, якої потребує працівник для вирішення соціально-побутових питань, має свої особливості надання та оподаткування. Після початку війни об’єктивних підстав для надання матеріальної допомоги, на жаль, побільшало
403420

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
250805

Доплата до мінімальної заробітної плати 2025: правила і приклади

Зарплата вийшла менша від мінімальної — у більшості випадків необхідно її «дотягувати» шляхом доплати до мінімальної заробітної плати. Однак не все так просто, адже є надурочні, нічні, різні доплати і надбавки, лікарняні та відпускні. Як з цим розібратися — у консультації.
167894

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску
26975