Країна-окупант завдала збитків: куди звертатися та як обліковувати

6609

Запитання

Керівник установи, будівлю якої країна-окупант зруйнувала обстрілами, провів інвентаризацію та оцінку майна, передав матеріали правоохоронним органам, поінформував місцеві органи влади, установу вищого рівня та подав інформаційне повідомлення до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій. Куди ще потрібно звернутися та як відобразити в бухобліку виявлені шкоду та збитки?

Відповідь

Платні послуги. Самотест для бюджетних установ ⏩

Керівник установи вчинив правильно. А ще він має звернутися до органів Служби безпеки України (СБУ) із заявою про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого:

Також керівник має подати інформацію до державного ресурсу «Росія заплатить». Це необхідно насамперед, щоб підтвердити воєнні злочини ворожої держави у міжнародних судових інстанціях. Таке підтвердження буде підставою для виплати репарацій.

Державні ресурси, які приймають заяви про свідчення воєнних злочинів російської федерації, — «Росія заплатить» (damaged.in.ua) та warcrimes.gov.ua. Подавати дані до цих ресурсів необхідно, щоб український уряд формував у міжнародних судах позови до росії про відшкодування збитків та притягнення винних у воєнних злочинах до відповідальності.

Результати інвентаризації на підставі затвердженого протоколу інвентаризаційної комісії відображайте в бухобліку та фінансовій звітності того звітного періоду, у якому закінчена інвентаризація (п. 3 розд. IV Положення про інвентаризацію активів та зо­бо­в’я­зань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014 № 879).

Щоб відобразити в бухобліку виявлені шкоду та збитки, завдані Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, через втрати установи внаслідок знищення та пошкодження майна, упущення вигоди, скористайтеся Типовою кореспонденцією субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зо­бо­в’я­заннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженою наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219.

Суми збитків стягують за Порядком визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженим постановою КМУ від 22.01.1996 № 116. Із сум, стягнутих відповідно до цього Порядку, відшкодовують збитки, завдані установі. При цьому враховують фактичні витрати на відновлення пошкоджених або придбання нових матеріальних цінностей та вартість робіт з їх відновлення. Залишок коштів перераховують до державного бюджету (п. 10 Порядку № 116).


Крокуємо до перемоги разом! Ми розуміємо, як важлива зараз підтримка, як і на передовій, так і для економіки України. Щоб Ви працювали спокійно, надаємо Вам знижку на передплату фахових видань «Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» на рік або півроку.

Ви матимете готові рішення робочих питань актуальні і під час воєнного стану, і після перемоги.

Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні) або напишіть у чат. Працюйте спокійно.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як оформити передачу комунального майна ОМС: облік і проведення

Передача комунального майна з балансу на баланс між установами потребує правильного документального оформлення та бухгалтерського обліку. Які акти складати, які проведення застосовувати, як обліковується прийняття майна — розповідємо в статті
42697

Меморіальний ордер № 5: як заповнити правильно

Як і інші господарські операції, нарахування зарплати працівникам бухгалтер відображає в бухгалтерському обліку. Для цього він заповнює меморіальний ордер № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій». Підкажемо, як це зробити правильно
78750

Безоплатна передача основних засобів в бюджетних установах

У бюджетній сфері безоплатна передача – поширене явище. Коли відбувається безоплатна передача основних засобів? Як різнитиметься оцінка активу залежно від ситуації та як відображати ці операції в бухобліку? Розглянемо детальніше.
149727

Списання дебіторської заборгованості у бюджетних установах 2025

Щоб правильно здійснити списання дебіторської заборгованості під час воєнного стану — скористайтеся порадами у статті. Підкажемо, як бути зі списанням дебіторської заборгованості строк позовної давності якої минув. Скачайте приклади проводок і працюйте з легкістю.
49219

Господарський договір бюджетної установи

Господарський договір бюджетної установи — типи, види, істотні умови, порядок укладання та розірвання, перевірки. З якими господарськими договорами зазвичай мають справу бюджетники, чи є в них певні особливості?
24919