Як у середньому заробітку для компенсації відпустки врахувати дні відсутності на роботі
Запитання
Працівник написав у пояснювальній записці, що «…із 24 лютого не мав можливості прийти на роботу через те, що в місті ведуться бойові дії». Ми скоригували табель і поставили позначки «І». Чи враховувати дні з 24.02.2022, що позначені в табелі «НЗ» чи «І», коли обчислюємо середній заробіток для компенсації відпустки під час звільнення? Чи враховувати святкові дні під час розрахунку середньої зарплати для відпускних?
Відповідь
Оновлена форма Податкового розрахунку: як заповнювати і коли звітувати
Середню зарплату, зокрема для обчислення суми компенсації днів невикористаної відпустки, визначайте за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).
Якщо в табелі обліку робочого часу (далі — Табель) відсутність працівника на робочому місці позначили «НЗ», цю кількість днів не вилучайте з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку № 100). Адже ці дні не є часом, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігали заробіток.
Працівник може надати на ці дні листок непрацездатності. Тоді треба внести зміни до Табеля і позначки «НЗ» замінити на «ТН». На підставі цих змін бухгалтер перерахує суму середнього заробітку.
Оскільки у змінах до Табеля позначки «НЗ» замінили на «І», ці дні теж не вилучайте з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку № 100).
Причини відсутності на роботі оцінює керівник установи та своє рішення оформлює наказом. На підставі наказу вносять зміни до Табеля.
Календарні дні розрахункового періоду:
- зменшуйте на кількість святкових і неробочих днів за частину розрахункового періоду по березень 2022 року включно;
- не зменшуйте — за частину розрахункового періоду із квітня 2022 року.
Такі роз’яснення надало Мінекономіки, і таку позицію обстоює наша редакція.