Чи отримають працівники заробітну плату, якщо заклад освіти в зоні бойових дій
Запитання
Чи припиняється під час воєнного стану виплата заробітної плати працівникам закладу дошкільної освіти, що закритий через бойові дії?
Відповідь
⚡️ Призупинення трудових відносин на час війни: як оформити
Працівникам закладів освіти, установ освіти гарантується збереження місця роботи, середнього заробітку, здійснення виплати стипендії та інших виплат, передбачених законом (ст. 57-1 Закону України «Про освіту»).
Відповідно до статті 10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX заробітна плата виплачується працівнику на умовах, визначених трудовим договором. Роботодавець повинен вживати всіх можливих заходів для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати.
Під час воєнного стану, коли роботодавець не може забезпечити роботою, а працівник не може її виконувати за своєю посадою, оптимальне рішення, визначене законодавством, — оголошення простою. Простій — зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (ст. 34 КЗпП). У цьому випадку ситуація простою відбувається не з вини працівників закладів освіти.
Частиною першою статті 113 КЗпП встановлено, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Тобто під час воєнного стану керівник не може виплачувати менше двох третин тарифної ставки працівникові закладу освіти.
Водночас наголошуємо, що відповідно до пункту 8.3.3 Галузевої Угоди між Міністерством освіти і науки України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2021–2025 роки (у Мінекономіки зареєстровано Галузеву угоду 18.06.2021 за № 12) сторони рекомендують керівникам установ та закладів освіти забезпечити:
- оплату простою працівникам, включаючи непедагогічних та тих, які працюють за сумісництвом, не з їхньої вини в розмірі середньої заробітної плати;
- оплату праці вчителів, вихователів, включаючи вихователів груп продовженого дня, музичних керівників, викладачів, інших педагогічних працівників закладів освіти у випадках, коли в окремі дні (місяці) заняття не проводяться з незалежних від них причин (епідемії, метеорологічні умови, карантин тощо), з розрахунку заробітної плати, встановленої при тарифікації, з дотриманням при цьому умов чинного законодавства.
Якщо ж освітній процес відбувається в очному або дистанційному форматі, то заробітна плата виплачується в повному обсязі.