Звіт про вакансії за новою формою № 3-ПН: два способи + два зразки
Працівницю звільнили з роботи 11.12.2017, а в липні 2019 року:
- наказ про звільнення визнали незаконним;
- її поновили на роботі.
Працівниця мотивувала свій позов тим, що роботодавець порушив строки виплати заробітної плати за звільнення. Суд першої інстанції в задоволенні позову відмовив. Апеляційний суд:
- частково скасував рішення суду першої інстанції;
- постановив стягнути з підприємства на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Верховний Суд України (ВСУ) констатував, що середній заробіток за час вимушеного прогулу, передбачений частиною 2 статті 235 Кодексу законів про працю України (КЗпП), та середній заробіток за час затримки розрахунку за звільнення, визначений статтею 117 КЗпП, мають різну правову природу.
Середній заробіток за частиною 2 статті 235 КЗпП є зарплатою, право на отримання якої виникло в працівника, якого незаконно позбавили можливості виконувати свою трудову функцію з незалежних від нього причин. Особу поновили на роботі з дня звільнення, тобто вважали такою, що весь цей час перебувала в трудових відносинах.
Спір про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, що виник у зв’язку з незаконним звільненням працівника, який був позбавлений можливості виконувати роботу не з власної вини, є трудовим спором, пов’язаним із недотриманням роботодавцем законодавства про працю та про оплату праці.
Працівник має право після ухвалення судового рішення про поновлення його на роботі згодом звернутися до суду з позовом про стягнення на його користь середнього заробітку за час вимушеного прогулу (ч. 2 ст. 235 КЗпП).
Середній заробіток за статтею 117 КЗпП України є спеціальним видом відповідальності роботодавця, який:
- нараховують у розмірі середнього заробітку;
- спрямований на захист прав звільнених працівників щодо отримання ними в передбачений законом строк винагороди за виконану роботу;
- є своєрідною санкцією для роботодавця за винні дії щодо порушення трудових прав найманого працівника.
Середній заробіток за час затримки розрахунку за звільнення не входить до структури зарплати.
Тому ВСУ:
- скасував рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції щодо вирішення позовної вимоги про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу;
- ухвалив нове рішення — про часткове задоволення зазначеної вимоги;
- постановив стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Сильна підтримка — сильна Україна! Це звичайно про нас із вами. Ми опинилися в невідомому досі для нас становищі. Тому щоб ви та ваша компанія залишалася у робочій колії, пропонуємо підтримку. Ми вже підготували для вас знижку у 2000 грн на передплату журналу «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» на рік.
Обговоріть передплату з вашим менеджером: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам.