Отримали кошти ЄС – чекайте аудиторів з ЄС чи співробітників OLAF

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Верховна Рада України законом від 29.06.2023 № 3177-IX ратифікувала Угоду між Україною та ЄС про участь України у програмі ЄС для співробітництва в галузі оподаткування «Fiscalis».

кошти ЄС аудитори з ЄС співробітники OLAF

Зміни в Порядку складання бюджетної звітності 2025

Згідно з цією Угодою ЄС має право проводити технічні, наукові, фінансові або інші види огляду та аудиту у приміщенні будь-якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та яка отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до використання коштів ЄС, котра проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні. Такі огляди та аудити можуть проводитись представниками установ та органів ЄС, зокрема:

  • Європейською комісією;
  • Європейським судом аудиторів;
  • іншими особами, уповноваженими Європейською комісією.

Ці представники повинні мати належний доступ до місць, робіт та документів (як в електронній, так і в письмовій формі) та до всієї інформації, необхідної для проведення таких аудитів, включно з правом на отримання паперової/електронної копії та витягів з будь-якого документа або вмісту будь-якого носія даних, що зберігаються у фізичної або юридичної особи або третьої сторони, стосовно якої проводиться аудит.

Окрім цього, на проведення адміністративних розслідувань, включно з виїзними перевірками, та інспекціями на території України, уповноважені:

  • Європейська комісія;
  • Європейське управління з питань запобігання зловживанням та боротьби з шахрайством (OLAF).

Виїзні перевірки та інспекції можуть проводитись у приміщенні будь- якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до освоєння коштів ЄС, яка проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні.

Виїзні перевірки та інспекції готуються та проводяться Європейською комісією або OLAF у тісній співпраці з компетентним державним органом України, призначеним Урядом України. Призначений державний орган має бути повідомлений заздалегідь, у належний строк, про об’єкт, ціль та правову підставу перевірок та інспекцій, щоб мати можливість надати допомогу. З цією метою посадові особи компетентних державних органів Україні можуть брати участь у виїзних перевірках та інспекціях.

Представники Європейською комісії та співробітники OLAF повинні мати доступ до всієї інформації та документації, у т.ч. комп’ютерних даних, щодо відповідних операцій, які є необхідними для належного проведення виїзних перевірок та інспекцій. Вони, зокрема, можуть копіювати відповідні документи.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
22383

Як проводять перевірку в ОМС

Стаття присвячена питанням видів державного контролю за фінансово-господарською діяльністю органів місцевого самоврядування. Дізнаєтеся також як ревізори готуються до ревізії та отримаєте поради як підготуватися до зустрічі з ревізорами і на які моменти господарської діяльності звернути увагу.
11989

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
30524

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді