Отримали кошти ЄС – чекайте аудиторів з ЄС чи співробітників OLAF

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Верховна Рада України законом від 29.06.2023 № 3177-IX ратифікувала Угоду між Україною та ЄС про участь України у програмі ЄС для співробітництва в галузі оподаткування «Fiscalis».

кошти ЄС аудитори з ЄС співробітники OLAF

⚡️Приклад розрахунку СКШП: скачати

Згідно з цією Угодою ЄС має право проводити технічні, наукові, фінансові або інші види огляду та аудиту у приміщенні будь-якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та яка отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до використання коштів ЄС, котра проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні. Такі огляди та аудити можуть проводитись представниками установ та органів ЄС, зокрема:

  • Європейською комісією;
  • Європейським судом аудиторів;
  • іншими особами, уповноваженими Європейською комісією.

Ці представники повинні мати належний доступ до місць, робіт та документів (як в електронній, так і в письмовій формі) та до всієї інформації, необхідної для проведення таких аудитів, включно з правом на отримання паперової/електронної копії та витягів з будь-якого документа або вмісту будь-якого носія даних, що зберігаються у фізичної або юридичної особи або третьої сторони, стосовно якої проводиться аудит.

Окрім цього, на проведення адміністративних розслідувань, включно з виїзними перевірками, та інспекціями на території України, уповноважені:

  • Європейська комісія;
  • Європейське управління з питань запобігання зловживанням та боротьби з шахрайством (OLAF).

Виїзні перевірки та інспекції можуть проводитись у приміщенні будь- якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до освоєння коштів ЄС, яка проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні.

Виїзні перевірки та інспекції готуються та проводяться Європейською комісією або OLAF у тісній співпраці з компетентним державним органом України, призначеним Урядом України. Призначений державний орган має бути повідомлений заздалегідь, у належний строк, про об’єкт, ціль та правову підставу перевірок та інспекцій, щоб мати можливість надати допомогу. З цією метою посадові особи компетентних державних органів Україні можуть брати участь у виїзних перевірках та інспекціях.

Представники Європейською комісії та співробітники OLAF повинні мати доступ до всієї інформації та документації, у т.ч. комп’ютерних даних, щодо відповідних операцій, які є необхідними для належного проведення виїзних перевірок та інспекцій. Вони, зокрема, можуть копіювати відповідні документи.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зустрічна звірка під час ревізії: обов’язки бухгалтера, ризики та захист прав

До вашої установи прийшли з ревізією і проводять зустрічну звірку? Пояснюємо, кого і як перевіряють, які документи готувати, як діяти бухгалтеру та керівнику, і як захистити свої права.
6057

Акт ревізії 2025: що робити з висновками ревізорів

Що таке акт ревізії, як його читати та на що звертати увагу, які документи надати ревізорам? Як правильно написати пояснення та як діяти, коли не згодні з висновками ревізорів — далі у статті
33514

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
192401

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
23723

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді