ПДВ в умовах воєнного стану: роз’яснення від ДПС

ПДВ в умовах воєнного стану: роз’яснення від ДПС

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 № 2118-ІХ. У зв’язку з цим ДПС повідомляє, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України платників податків звільнено від передбаченої відповідальності за дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України; ПК).

В умовах дії воєнного стану електронні сервіси ДПС працюють із певними обмеженнями. Через це платники ПДВ не мають можливості реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні (ПН) та розрахунки коригування (РК) до них. Тому в податковій звітності з ПДВ податкові зобов’язання (ПЗ) та податковий кредит формуйте:

  • за звітний період лютий 2022 року — на підставі зареєстрованих у ЄРПН ПН (які були зареєстровані в ЄРПН до 24.02.2022) та наявних первинних документів бухобліку (по операціях, які не підтверджені зареєстрованими ПН та РК до них) (далі — первинний (розрахунковий) документ);
  • за наступні звітні періоди в період дії воєнного стану — на підставі наявних первинних (розрахункових) документів.

Як відображати в ПДВ-деклараціях суми податкових зобов’язань і кредиту за незареєстрованими ПН та первинними документами

Якщо маєте можливість — відображайте в таблиці 1.1 додатка 1 до ПДВ-декларації відомості про суми ПДВ, які включили до складу ПЗ за звітний (податковий) період, по незареєстрованих ПН і РК та по первинних (розрахункових) документах, на дату подання декларації.

Саме дані, відображені в таблиці 1.1 (по незареєстрованих у ЄРПН ПН та РК) будуть сприяти в подальшому реєстрації ПН та РК за рахунок показника ∑Перевищ («другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК).

Суми податкового кредиту з ПДВ, сформовані на підставі даних первинних (розрахункових) документів, отриманих від постачальників товарів/послуг, відображайте у таблиці 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%» додатка 1. Та одночасно, за можливості, вкажіть цю інформацію в додатку 7 «Заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН та/або порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН та РК». Подання такої заяви не має наслідків притягнення до відповідальності.

Коди подасте ПДВ-звітність і відобразите в ній ПЗ, сформовані на підставі наявних первинних (розрахункових) документів та незареєстрованим ПН та РК, в СЕА ПДВ буде формуватись показник ∑Перевищ та відповідно зменшуватись реєстраційний ліміт у СЕА ПДВ.

Після завершення дії воєнного стану маєте зареєструвати в ЄРПН усі ПН і РК, реєстрація яких відтермінована на час дії військового стану.

За пунктом 200-1.9 ПК маєте можливість реєструвати ПН і РК в ЄРПН (навіть при від’ємному значенні реєстраційного ліміту, визначеного за п. 200-1.3 ПК), зокрема, за умови сплати нарахованих ПЗ по податковій декларації за лютий 2022 року та інші звітні періоди в період дії воєнного стану, за рахунок «другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК.

Усі податкові зобов’язання та податковий кредит, що задекларували під час дії воєнного стану на підставі наявних первинних (розрахункових) документів, маєте обов’язково уточнити (привести у відповідність) з урахуванням даних ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН.

Щодо розрахунків з бюджетом по ПДВ

Сплатити до бюджету узгоджені ПЗ з ПДВ, що задекларували в поданих ПДВ-деклараціях, маєте шляхом поповнення електронного рахунку у СЕА ПДВ.

У подальшому в терміни, визначені ПК, ДПС на підставі поданих платниками податку податкових декларацій (уточнюючих розрахунків) будуть сформовані відповідні реєстри на перерахування сум податку до бюджету. Такі реєстри у визначені терміни будуть спрямовані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (Держказначейство), для здійснення перерахування таких сум до бюджету.

Відповідно кошти, які платники податку зарахували на електронний рахунок у СЕА ПДВ, будуть враховані при обчисленні розміру реєстраційного ліміту, що нараховується відповідно до пункту 200-1.3 ПК.

За інформацією ДПС України 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ПДВ для бюджетних установ

Бюджетні установи теж можуть бути платниками ПДВ. Поговоримо про зміни щодо ПДВ, ставки ПДВ 2025, податкову накладну та податкову декларацію з ПДВ 2025, необ’єктні та звільнені від ПДВ операції бюджетників та особливості обліку ПДВ у бюджетників – в огляді
6223

Реєстрація податкових накладних

Про термін реєстрації податкових накладних, умови реєстрації та блокування ПН, штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної у 2025 році поговоримо у статті.
61130

Алгоритм заповнення податкової декларації з ПДВ

Розглянемо оновлену форму податкової декларації з ПДВ. У консультації знайдете, як заповнити всі рядки чинної ПДВ-декларації, приклад заповнення чинної декларації з ПДВ, а також інформацію про найбільш уживані додатки до ПДВ-декларації у бюджетників – Д1 та Д5.
77104

ПДВ 2023 для бюджетних установ

Бюджетні установи теж можуть бути платниками ПДВ. Які зміни щодо ПДВ настали у 2023 році, зміни у ставках ПДВ 2023, про нову податкову накладну та податкову декларацію з ПДВ 2023, про необ’єктні та звільнені від ПДВ операції бюджетників, про особливості обліку цього податку у бюджетників – у даному огляді.
51558

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді