ПДВ в умовах воєнного стану: роз’яснення від ДПС

ПДВ в умовах воєнного стану: роз’яснення від ДПС

Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 № 2118-ІХ. У зв’язку з цим ДПС повідомляє, що на період до припинення або скасування воєнного стану на території України платників податків звільнено від передбаченої відповідальності за дотримання термінів сплати податків і зборів, подання звітності, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних (п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового Кодексу України; ПК).

В умовах дії воєнного стану електронні сервіси ДПС працюють із певними обмеженнями. Через це платники ПДВ не мають можливості реєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) податкові накладні (ПН) та розрахунки коригування (РК) до них. Тому в податковій звітності з ПДВ податкові зобов’язання (ПЗ) та податковий кредит формуйте:

  • за звітний період лютий 2022 року — на підставі зареєстрованих у ЄРПН ПН (які були зареєстровані в ЄРПН до 24.02.2022) та наявних первинних документів бухобліку (по операціях, які не підтверджені зареєстрованими ПН та РК до них) (далі — первинний (розрахунковий) документ);
  • за наступні звітні періоди в період дії воєнного стану — на підставі наявних первинних (розрахункових) документів.

Як відображати в ПДВ-деклараціях суми податкових зобов’язань і кредиту за незареєстрованими ПН та первинними документами

Якщо маєте можливість — відображайте в таблиці 1.1 додатка 1 до ПДВ-декларації відомості про суми ПДВ, які включили до складу ПЗ за звітний (податковий) період, по незареєстрованих ПН і РК та по первинних (розрахункових) документах, на дату подання декларації.

Саме дані, відображені в таблиці 1.1 (по незареєстрованих у ЄРПН ПН та РК) будуть сприяти в подальшому реєстрації ПН та РК за рахунок показника ∑Перевищ («другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК).

Суми податкового кредиту з ПДВ, сформовані на підставі даних первинних (розрахункових) документів, отриманих від постачальників товарів/послуг, відображайте у таблиці 2.1 «Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14%» додатка 1. Та одночасно, за можливості, вкажіть цю інформацію в додатку 7 «Заява про допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов’язкових реквізитів ПН та/або порушення продавцем граничних термінів реєстрації в ЄРПН ПН та РК». Подання такої заяви не має наслідків притягнення до відповідальності.

Коди подасте ПДВ-звітність і відобразите в ній ПЗ, сформовані на підставі наявних первинних (розрахункових) документів та незареєстрованим ПН та РК, в СЕА ПДВ буде формуватись показник ∑Перевищ та відповідно зменшуватись реєстраційний ліміт у СЕА ПДВ.

Після завершення дії воєнного стану маєте зареєструвати в ЄРПН усі ПН і РК, реєстрація яких відтермінована на час дії військового стану.

За пунктом 200-1.9 ПК маєте можливість реєструвати ПН і РК в ЄРПН (навіть при від’ємному значенні реєстраційного ліміту, визначеного за п. 200-1.3 ПК), зокрема, за умови сплати нарахованих ПЗ по податковій декларації за лютий 2022 року та інші звітні періоди в період дії воєнного стану, за рахунок «другого реєстраційного ліміту», обрахованого відповідно до пункту 200-1.9 ПК.

Усі податкові зобов’язання та податковий кредит, що задекларували під час дії воєнного стану на підставі наявних первинних (розрахункових) документів, маєте обов’язково уточнити (привести у відповідність) з урахуванням даних ПН та РК, зареєстрованих в ЄРПН.

Щодо розрахунків з бюджетом по ПДВ

Сплатити до бюджету узгоджені ПЗ з ПДВ, що задекларували в поданих ПДВ-деклараціях, маєте шляхом поповнення електронного рахунку у СЕА ПДВ.

У подальшому в терміни, визначені ПК, ДПС на підставі поданих платниками податку податкових декларацій (уточнюючих розрахунків) будуть сформовані відповідні реєстри на перерахування сум податку до бюджету. Такі реєстри у визначені терміни будуть спрямовані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (Держказначейство), для здійснення перерахування таких сум до бюджету.

Відповідно кошти, які платники податку зарахували на електронний рахунок у СЕА ПДВ, будуть враховані при обчисленні розміру реєстраційного ліміту, що нараховується відповідно до пункту 200-1.3 ПК.

За інформацією ДПС України 

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Статті за темою

Усі статті за темою

Порядок складання податкової декларації з ПДВ

Розглянемо оновлену форму податкової декларації з ПДВ. У консультації знайдете, як заповнити всі рядки чинної ПДВ-декларації, приклад заповнення чинної декларації з ПДВ, а також інформацію про найбільш уживані додатки до ПДВ-декларації у бюджетників – Д1 та Д6.
53387

ПДВ 2024 для бюджетних установ

Бюджетні установи теж можуть бути платниками ПДВ. Які зміни щодо ПДВ настали у 2024 році, зміни у ставках ПДВ 2024, про податкову накладну та податкову декларацію з ПДВ 2024, про необ’єктні та звільнені від ПДВ операції бюджетників, про особливості обліку цього податку у бюджетників – у даному огляді.
960

ПДВ 2023 для бюджетних установ

Бюджетні установи теж можуть бути платниками ПДВ. Які зміни щодо ПДВ настали у 2023 році, зміни у ставках ПДВ 2023, про нову податкову накладну та податкову декларацію з ПДВ 2023, про необ’єктні та звільнені від ПДВ операції бюджетників, про особливості обліку цього податку у бюджетників – у даному огляді.
47183

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді