В Україні ввели кредитні канікули під час війни

В Україні ввели кредитні канікули під час війни

Банки та небанківські фінустанови, що займаються кредитуванням, по-новому працюватимуть під час війни. Так вимагає Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX (чинний з 17.03.2022).

Мета змін — насамперед полегшити ситуацію для українців-позичальників на час війни та післявоєнного відновлення економіки.

Тому для позичальників введено так звані кредитні канікули на час війни.

А це означає, що:

  • у період дії воєнного стану та у 30-денний строк після дня його припинення або скасування громадяни не несуть відповідальність перед кредитором, якщо прострочать зобов’язання за кредитом;
  • у випадку прострочення зобов’язань за кредитом громадяни звільняються від обов’язкових штрафів, пені та інших платежів, які раніше були вказані у договорі про кредит за прострочене виконання;
  • заборонено підіймати процентну ставку за користування кредитом у випадку невиконання зобов’язань. Винятком є лише ті випадки, коли договір передбачає встановлення змінюваної процентної ставки;
  • штрафи, пені та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані включно з 24.02.2022 за прострочення виконання за таким договором, підлягають списанню.

Важливо! Нові правила не передбачають скасування відсотків за користування кредитними коштами. Таке нарахування є правомірним з боку кредитора. Кредитні канікули — це відтермінування сплати боргу, а не його прощення. Також кредитні канікули — це право кредитора, а не його зобов’язання. Саме тому НБУ рекомендує домовитися безпосередньо з кредитором про кредитні канікули. Однак, якщо позичальники мають достатній запас ресурсів, щоб продовжувати діяльність та обслуговувати позики, варто їх надалі сплачувати.

За повідомленням НБУ

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Державний бюджет 2025

Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт за № 12000 «Про Державний бюджет України на 2025 рік» враховуючи пропозиції комітету ВРУ з питань бюджету. Наразі документ готується на підпис. Після підписання главою держави та офіційного оприлюднення тексту закону, він набере чинності з 01.01.2025. У статті поговоримо про основні показники Держбюджету 2025.
432

Типова кореспонденція субрахунків

Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для бюджетних установ - розберемо всі нюанси з обліку операцій внутрішнього переміщення активів та переведення активів з одного виду в інший
19069

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок.
164576

Розрахунок відпускних на прикладах

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2024 та 2025 роках з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
294276

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді