Робочий час під час війни - скільки працюватимемо встановив новий закон

Робочий час під час війни - скільки працюватимемо встановив новий закон

Більшість з нас з 24 лютого працюють нон-стоп. Кожен вносить свій вклад у нашу перемогу: хтось на передовій, а інші ⸺ у тилу, та ціль одна.

Але ресурс людини обмежений…. Тому законодавець вимагає, щоб нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не перевищувала 60 годин на тиждень. Це у 1.5 рази більше, ніж за мирного життя ⸺ 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП). Водночас скорочена тривалість робочого часу – 50 годин. Час початку та закінчення роботи визначає роботодавець у односторонньому порядку.

Робочий час під час війни - скільки працюватимемо встановив новий законКоментар Мінекономіки

Збільшення на період воєнного стану нормальної тривалості робочого часу до 60 годин на тиждень є правом, а не обов’язком роботодавця.

Тарифна ставка (оклад) оплати праці встановлюється виходячи зі встановлених роботодавцем норм тривалості робочого часу, які можуть сягати 60 годин на тиждень.

На період воєнного стану заморожені норми:

  • стаття 53 КЗпП ⸺ скорочення на одну годину тривалості роботи як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів;
  • частина перша статті 65 КЗпП ⸺ обмеження кількості надурочних годин;
  • частина третя – п’ята статті 67 та статті 71 – 73 КЗпП ⸺ умови й оплата роботи у вихідні, святкові та неробочі дні.

Роботодавцю також дозволено скоротити тривалість щотижневого безперервного відпочинку до 24 годин. Нагадаємо, у мирне життя тривалість щотижневого безперервного відпочинку ⸺ не менш як 42 години (ст. 70 КЗпП).

П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлює роботодавець за рішенням військового командування разом із військовими адміністраціями, у разі їх створення. На нашу думку, це мало стосуватися підприємств, віднесених до критичної інфраструктури. Тому додатково варто дочекатися офіційних роз’яснень.

Робочий час під час війни - скільки працюватимемо встановив новий законКоментар Мінекономіки

На період дії воєнного стану не діють норми КЗпП щодо:

  • скорочення роботи на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів;
  • тривалості робочого дня напередодні вихідних днів при шестиденному робочому тижні не більше 5 годин;
  • обмеження граничних норм надурочних робіт;
  • перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого;
  • перенесення вихідних та робочих днів відповідно до рекомендації Кабінету Міністрів України;
  • заборони залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні;
  • компенсації за залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні.

Любі читачі, команда Експертус Головбух продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку.

Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наші електронні журнали
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА».

акційна передплата журналів для бухгалтерів

Весняні дива для бухгалтерів! Оформлюйте передплату на журнали «Головбух Бюджет» та «Головбух Праця та Зарплата»платіть за 10 місяців, а користуйтеся цілий рік!

Замовляйте в редакції за номером 0 800 21 12 20.

Статті за темою

Усі статті за темою

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
11658

Гнучкий режим роботи

Гнучкий режим роботи може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
9032

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
13691

Табель обліку робочого часу 2024 – бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу – це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
154093

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді