Більшість з нас з 24 лютого працюють нон-стоп. Кожен вносить свій вклад у нашу перемогу: хтось на передовій, а інші ⸺ у тилу, та ціль одна.
Але ресурс людини обмежений…. Тому законодавець вимагає, щоб нормальна тривалість робочого часу працівників у період воєнного стану не перевищувала 60 годин на тиждень. Це у 1.5 рази більше, ніж за мирного життя ⸺ 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП). Водночас скорочена тривалість робочого часу – 50 годин. Час початку та закінчення роботи визначає роботодавець у односторонньому порядку.
Коментар Мінекономіки
Збільшення на період воєнного стану нормальної тривалості робочого часу до 60 годин на тиждень є правом, а не обов’язком роботодавця.
Тарифна ставка (оклад) оплати праці встановлюється виходячи зі встановлених роботодавцем норм тривалості робочого часу, які можуть сягати 60 годин на тиждень.
На період воєнного стану заморожені норми:
- стаття 53 КЗпП ⸺ скорочення на одну годину тривалості роботи як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів;
- частина перша статті 65 КЗпП ⸺ обмеження кількості надурочних годин;
- частина третя – п’ята статті 67 та статті 71 – 73 КЗпП ⸺ умови й оплата роботи у вихідні, святкові та неробочі дні.
Роботодавцю також дозволено скоротити тривалість щотижневого безперервного відпочинку до 24 годин. Нагадаємо, у мирне життя тривалість щотижневого безперервного відпочинку ⸺ не менш як 42 години (ст. 70 КЗпП).
П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлює роботодавець за рішенням військового командування разом із військовими адміністраціями, у разі їх створення. На нашу думку, це мало стосуватися підприємств, віднесених до критичної інфраструктури. Тому додатково варто дочекатися офіційних роз’яснень.
Коментар Мінекономіки
На період дії воєнного стану не діють норми КЗпП щодо:
- скорочення роботи на одну годину як при п'ятиденному, так і при шестиденному робочому тижні напередодні святкових і неробочих днів;
- тривалості робочого дня напередодні вихідних днів при шестиденному робочому тижні не більше 5 годин;
- обмеження граничних норм надурочних робіт;
- перенесення вихідного дня на наступний після святкового або неробочого;
- перенесення вихідних та робочих днів відповідно до рекомендації Кабінету Міністрів України;
- заборони залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні;
- компенсації за залучення до робіт у вихідні, святкові і неробочі дні.
Любі читачі, команда Експертус Головбух продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку.
Нагадуємо, що зараз усі матеріали сайту доступні вам без обмежень. У разі, якщо вам потрібна консультація експерта чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наші електронні журнали
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА».