Як розрахувати лікарняні, якщо працівник захворів у перший день роботи

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Якщо страховий випадок настав у перший день роботи працівника, установа має визначати середню зарплату для розрахунку лікарняних на основі встановленого посадового окладу працівника або його частини.

Розмір лікарняних залежить від тривалості загального страхового стажу та становить:

  • 50% середньої зарплати — якщо стаж не перевищує 3 років;
  • 60% — за стажу від 3 до 5 років;
  • 70% — за стажу від 5 до 8 років;
  • 100% — якщо стаж становить понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства.

У загальних випадках під час обчислення середньої зарплати для розрахунку лікарняних установа має врахувати всі види заробітної плати (доходу) працівника. Дохід установа враховує в межах граничної суми місячної заробітної плати, на яку вона нараховує страхові внески.

Загальний приклад розрахунку середньоденної заробітної плати:

(х1 +х2 + х3 + х4 + х5 + х6 + х7 + х8 + х9 + х10 + х11 + х12) ÷ 365

  • де х1-х12 — заробітна плата працівника за кожен з 12 місяців розрахункового періоду, що передував місяцю, в якому настав страховий випадок;
  • 365 — календарні дні за 12 місяців розрахункового періоду.

Із розрахунку виключають:

  • невідпрацьовані з поважних причин дні;
  • місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), у яких застрахована особа не працювала з поважних причин.

Святкові та вихідні дні з розрахункового періоду не виключають.

Право отримати від ФСС допомогу по тимчасовій непрацездатності у працівника виникає, якщо страховий випадок у нього настав в період роботи, включаючи час випробування та день звільнення.

За інформацією Фонду соціального страхування України

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
62399

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру в низці випадків — при нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соціальних виплат. У консультації пояснюємо, як дізнатися свій страховий стаж та які періоди до нього включати
69314

Листок непрацездатності 2025: новації та алгоритм роботи

У статті розглянули порядок оформлення листка непрацездатності у 2025 році: хто має право на отримання, як правильно заповнити бланк, які дані необхідні для електронного та паперового варіантів. Скористайтеся актуальним бланком листка непрацездатності та зразком заповнення, щоб пришвидшити оплату лікарняних.
90864

Довідка ОК-7 для оплати лікарняного: що це, де взяти і коли потрібна

Довідка ОК-7 — це офіційне підтвердження страхового стажу працівника. Вона необхідна, зокрема, для оплати лікарняного. У статті пояснимо, як отримати довідку з Пенсійного фонду, що містить форма ОК-7, коли та для чого її використовують.
105665

Електронний лікарняний: інструкції для бухгалтера

Виокремили найважливіше про електронний лікарняний для бухгалтерів. Про терміни оформлення та виплати допомоги з тимчасової непрацездатності та з вагітності та пологів на основі е-лікарняних поговоримо у статті
50333

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді