МОН пояснило, як виплачувати зарплати педагогам, які вимушено залишили робочі місця

До МОН звернулися заклади освіти із запитанням щодо виплати зарплати працівникам, які в умовах воєнного стану вимушено змінили місце проживання, залишити робоче місце, але можуть виконувати роботу дистанційно або не можуть виконувати своїх посадових обов’язків. МОН надало відповіді у листі від 25.04.2022 № 1/4444-22.

МОН пояснило, як виплачувати зарплати педагогам, які вимушено залишили робочі місця

Міністерство пояснило, що із 20.03.2022 діє Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану» від 15.03.2022 № 2126-IX. Він гарантує збереження місця роботи, середнього заробітку та інших виплат, які передбачає законодавство, для працівників закладів освіти, установ освіти, наукових установ (далі — освітяни). Це стосується і тих освітян, які через воєнний стан, надзвичайну ситуацію або надзвичайний стан в Україні чи окремих її місцевостях вимушено змінили місце проживання/перебування, залишити робоче місце. Де саме вони перебувають — в Україні чи за кордоном, немає значення.

Держава гарантує освітянам виплату зарплати або збереження середнього заробітку незалежно від їх поточного місця проживання/перебування в Україні чи за її межами. У т. ч. шляхом ухвалення рішення про оголошення простою у закладах освіти, які не можуть працювати через збройну агресію російської федерації. Саме з цієї причини освітяни як працівники бюджетних установ не мають права отримувати державну допомоги за програмою «єПідтримка». Адже вони повинні отримувати зарплату безпосередньо в закладі освіти.

Нижня межа оплати часу простою працівників бюджетних установ — не нижче від 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові тарифного розряду / посадового окладу (постанова КМУ «Деякі питання оплати праці працівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, що фінансуються або дотуються з бюджету, в умовах воєнного стану» від 07.03.2022 № 221). Оплачувати простій у більш високому розмірі, зокрема, у розмірі середньої зарплати — Кабмін не забороняє.

Любі читачі, команда Експертус Головбух продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку.

У разі, якщо ви передплатник наших друкованних видань
— усі електронні матеріали зараз доступні без обмежень.

У разі, якщо ви читач порталу та вам потрібна консультація експерта
чи детальніша інформаційна підтримка, ви можете передплатити наші електронні продукти
«Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» зі знижкою 50%.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників.
256543

Індексація зарплати

Які правила для нарахування індексації у 2024 та 2025 роках, як індексувати зарплату протягом 2024 та 2025 років, якщо оклад змінюється та якщо не змінювався – продемонструємо на прикладах та поясненнях від експерта у статті.
68834

Погодинна оплата праці: особливості 2024 року

Як впровадити погодинну оплату праці у 2024 році, які показники необхідні для розрахунку зарплати за такої оплати праці, як бути з мінімалкою та мінімальною базою ЄСВ, як оплачується погодинна викладацька робота? Відповіді – у даному огляді.
105531

Зарплата працівників вищої освіти 2024

Зарплата викладачів 2024: тарифна сітка на 2024 рік з окладами працівників освіти ➤ інші схеми посадових окладів викладачів ➤ доплати і надбавки ➤ погодинна оплата праці працівників вищої освіти➤ приклади нарахування зарплати викладачам
276381

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді