Невикористані дні відпустки компенсуйте працівнику, щоб не отримати штраф від Держпраці

Грошова компенсація працівнику за всі невикористані дні щорічної відпустки — мінімальна державна гарантія в оплаті праці, за недотримання якої загрожує штраф.

Невикористані дні відпустки компенсуйте працівнику, щоб не отримати штраф від Держпраці

⚡️ ЯК ЗМІНИЛИСЯ ТРУДОВІ ВІДНОСИНИ З 24 БЕРЕЗНЯ ⚡️

Держпраці перевірила, чи дотримує підприємство мінімальні державні гарантії в оплаті праці. За результатами перевірки склала акт про порушення статті 83 Кодексу законів про працю України (КЗпП) та статті 24 Закону України «Про відпустки», оскільки підприємство під час звільнення працівника не виплатило йому:

Начальник Управління Держпраці за результатами розгляду акта перевірки прийняв постанову про накладення штрафу в розмірі 14 500 грн. Підприємство не погодилося з постановою і звернулося з позовом до суду.

Апеляційний суд задовольнив позов підприємства. Він зробив висновок, що Держпраці вийшла за межі перевірки, яку встановила власним наказом. Строк розрахунку з працівниками під час звільнення не належить до переліку мінімальних держаних гарантій в оплаті праці.

Однак Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Держпраці, скасував постанову суду апеляційної інстанції та залишив у силі рішення суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову. ВС зауважив, що грошова компенсація працівнику за всі невикористані дні щорічної відпустки — це мінімальна державна гарантія в оплаті праці (ч. 1 ст. 83, ч. 1 ст. 116 КЗпП; ст. 8, 12 Закону «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР (далі — Закон про оплату праці)).

Судді ВС визнали помилкою посилання суду апеляційної інстанції на норми Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 № 2017 (далі — Закон № 2017) про те, що грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки не є мінімальною державною гарантією в оплаті праці.

ВС зауважив, що Закон № 2017 визначає основні державні соціальні гарантії, а Закон про оплату праці — зміст мінімальних державних гарантій в оплаті праці. За своєю суттю та метою встановлення це різні поняття. Мінімальні державні гарантії в оплаті праці є значно ширшими ніж основні державні соціальні гарантії.

Якщо юрособи та фізособи-підприємці не дотримали мінімальних державних гарантій в оплаті праці, їм загрожує штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати, що встановив закон на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоїли порушення (абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Тож суд першої інстанції обґрунтовано дійшов висновку, що підприємство порушило вимоги частини 1 статті 83 КЗпП, і застосував до нього фінансової санкції, що передбачає абзац четвертий частини два статті 265 КЗпП.

Постанова Верховного суду України від 18.01.2021 у справі № 524/6178/16-а


Наші спільний опір, щоденна боротьба наших хлопців та дівчат на передовій і наша надважка робота в тилу приносить свої результати. Ворог знесилений, а ми втримуємо економіку України на гідному рівні, навіть у такі скрутні часи. Тому надаємо вам знижку в 40% для передплати фахових видань «Головбух: БЮДЖЕТ» та «Головбух: ПРАЦЯ та ЗАРПЛАТА» на рік. Замовляйте доступ онлайн в інтернет-магазині. Якщо потрібно обговорити передплату з вашим менеджером, телефонуйте: 0 800 21 12 20 (дзвінки безплатні). Миру нам. Тримаймо рівень!

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
421966

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
149343

Авансовий звіт у 2025 році: бланк та приклад заповнення

Для бухгалтера звична практика – видати працівникам аванс на відрядження, отримати від них авансові звіти, відшкодувати витрати за час поїздки. Та чи певний бухгалтер, що працівник подав авансовий звіт правильно? Надаємо бланк та приклад заповнення.
236646

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14398

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста — важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Все закріплено на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення
24180

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді