Подарунок чи хабар: як відрізнити

Податківці нагадали, що отримувати та дарувати подарунки можна, а за неправомірну вигоду-хабар понесете відповідальність.

Поняття «подарунок» та «неправомірна вигода» чітко розмежовує Закон України «Про запобігання корупції» 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700):

  • подарунок — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової;
  • неправомірна вигода — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Під такими незаконними підставами розуміють, зокрема, що посадова особа отримує вигоду за те, що вчинила або обіцяла вчинити якусь дію на користь того, хто його її надає.

Заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості, аби одержати хабар для себе чи інших осіб, у т. ч. використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах (ст. 22 Закону № 1700).

Якщо службова особа прийняла пропозицію, обіцянку або одержала неправомірну вигоду, або попрохала надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища карається:

  • штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • арештом на строк від трьох до шести місяців;
  • позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
  • позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 368 КК).

Посадовим особам заборонено отримувати подарунки, вартість яких перевищує 1900 грн. Загальна вартість декількох подарунків за рік не повинна бути вище 3800 грн. Якщо така сума перевищена, хабарем її вважати не можна, утім потрібно вказувати у декларації про доходи.

За інформацією ГУ ДФС у Хмельницькій області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як проводять перевірку в ОМС

Стаття присвячена питанням видів державного контролю за фінансово-господарською діяльністю органів місцевого самоврядування. Дізнаєтеся також як ревізори готуються до ревізії та отримаєте поради як підготуватися до зустрічі з ревізорами і на які моменти господарської діяльності звернути увагу.
11053

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27479

Перевірки Держпраці у 2025 році

У період дії правового режиму воєнного стану планові контрольні заходи не проводять. Стосується це і Держпраці. Але не все так просто та однозначно. У статті з'ясуємо порядок перевірки Держпраці та до кого можуть прийти з перевіркою у 2025 році.
15727

Анкета про виконання головним бухгалтером бюджетником своїх повноважень – зразок заповнення

Триває оцінювання діяльності головних бухгалтерів. Публікуємо зразок анкети про виконання головним бухгалтером бюджетної установи своїх повноважень. Перевірте, чи коректно заповнили анкету у 2025 році, адже ще є час на виправлення
104891

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді