Подарунок чи хабар: як відрізнити

Податківці нагадали, що отримувати та дарувати подарунки можна, а за неправомірну вигоду-хабар понесете відповідальність.

Поняття «подарунок» та «неправомірна вигода» чітко розмежовує Закон України «Про запобігання корупції» 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700):

  • подарунок — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової;
  • неправомірна вигода — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Під такими незаконними підставами розуміють, зокрема, що посадова особа отримує вигоду за те, що вчинила або обіцяла вчинити якусь дію на користь того, хто його її надає.

Заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості, аби одержати хабар для себе чи інших осіб, у т. ч. використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах (ст. 22 Закону № 1700).

Якщо службова особа прийняла пропозицію, обіцянку або одержала неправомірну вигоду, або попрохала надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища карається:

  • штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • арештом на строк від трьох до шести місяців;
  • позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
  • позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 368 КК).

Посадовим особам заборонено отримувати подарунки, вартість яких перевищує 1900 грн. Загальна вартість декількох подарунків за рік не повинна бути вище 3800 грн. Якщо така сума перевищена, хабарем її вважати не можна, утім потрібно вказувати у декларації про доходи.

За інформацією ГУ ДФС у Хмельницькій області

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Перевірка в органах місцевого самоврядування

Стаття присвячена питанням видів державного контролю за фінансово-господарською діяльністю органів місцевого самоврядування. Дізнаєтеся також як ревізори готуються до ревізії та отримаєте поради як підготуватися до зустрічі з ревізорами і на які моменти господарської діяльності звернути увагу.
6728

Заробітна плата: перевірка розрахунків та типові помилки

Обовʼязковий контроль нарахування зарплати убереже бухгалтера від штрафів. Розкажемо, як заробітна плата у бюджетній установі та ОМС перевіряється аудиторами та які професійні «секрети» застосовують аудитори («ревізори»).
9813

Неоформлення трудових відносин: розмір штрафів

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
9719