Подарунок чи хабар: як відрізнити

Податківці нагадали, що отримувати та дарувати подарунки можна, а за неправомірну вигоду-хабар понесете відповідальність.

Поняття «подарунок» та «неправомірна вигода» чітко розмежовує Закон України «Про запобігання корупції» 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700):

  • подарунок — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової;
  • неправомірна вигода — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Під такими незаконними підставами розуміють, зокрема, що посадова особа отримує вигоду за те, що вчинила або обіцяла вчинити якусь дію на користь того, хто його її надає.

Заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості, аби одержати хабар для себе чи інших осіб, у т. ч. використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах (ст. 22 Закону № 1700).

Якщо службова особа прийняла пропозицію, обіцянку або одержала неправомірну вигоду, або попрохала надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища карається:

  • штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • арештом на строк від трьох до шести місяців;
  • позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
  • позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 368 КК).

Посадовим особам заборонено отримувати подарунки, вартість яких перевищує 1900 грн. Загальна вартість декількох подарунків за рік не повинна бути вище 3800 грн. Якщо така сума перевищена, хабарем її вважати не можна, утім потрібно вказувати у декларації про доходи.

За інформацією ГУ ДФС у Хмельницькій області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Товарно-транспортна накладна – актуальний бланк та зразок

Товарно-транспортна накладна – це підтвердження реальності господарської операції, що може знадобитися, наприклад при запиті податкової або при перевірці ревізорів. Тримайте експертний зразок.
164564

Коли догана не завадить працівникові отримати премію

«Тобі догана! Будеш тепер без премії і матеріалки», – сказав керівник установи бухгалтерові. А все через те що бухгалтер вчасно не надав працівникам розрахункові листи про зарплату. Він захотів розібратися, чи правомірно його покарали. Сам не впорався, тож по допомогу звернувся до редакції. Чи справді через догану він втратить премію? Чи зможе отримати хоча б матеріалку? Експерт знає відповіді.
2527

Попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни: як уникнути штрафів

Інспектори Держпраці можуть накладати фінансові санкції на роботодавців за статтею 265 КЗпП, на їх посадових осіб – адміністративний штраф, а для окремих роботодавців передбачено окремий вид відповідальності – попередження про відповідальність за порушення трудової дисципліни. Розглянемо кого стосується попередження та чи є воно порятунком від штрафів.
2791

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді