Подарунок чи хабар: як відрізнити

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Податківці нагадали, що отримувати та дарувати подарунки можна, а за неправомірну вигоду-хабар понесете відповідальність.

Поняття «подарунок» та «неправомірна вигода» чітко розмежовує Закон України «Про запобігання корупції» 14.10.2014 № 1700-VII (далі — Закон № 1700):

  • подарунок — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, які надають/одержують безоплатно або за ціною, нижчою мінімальної ринкової;
  • неправомірна вигода — грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.

Під такими незаконними підставами розуміють, зокрема, що посадова особа отримує вигоду за те, що вчинила або обіцяла вчинити якусь дію на користь того, хто його її надає.

Заборонено використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов’язані з цим можливості, аби одержати хабар для себе чи інших осіб, у т. ч. використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах (ст. 22 Закону № 1700).

Якщо службова особа прийняла пропозицію, обіцянку або одержала неправомірну вигоду, або попрохала надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища карається:

  • штрафом від 1000 до 1500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • арештом на строк від трьох до шести місяців;
  • позбавленням волі на строк від двох до чотирьох років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років;
  • позбавленням волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 368 КК).

Посадовим особам заборонено отримувати подарунки, вартість яких перевищує 1900 грн. Загальна вартість декількох подарунків за рік не повинна бути вище 3800 грн. Якщо така сума перевищена, хабарем її вважати не можна, утім потрібно вказувати у декларації про доходи.

За інформацією ГУ ДФС у Хмельницькій області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зустрічна звірка під час ревізії: обов’язки бухгалтера, ризики та захист прав

До вашої установи прийшли з ревізією і проводять зустрічну звірку? Пояснюємо, кого і як перевіряють, які документи готувати, як діяти бухгалтеру та керівнику, і як захистити свої права.
6046

Акт ревізії 2025: що робити з висновками ревізорів

Що таке акт ревізії, як його читати та на що звертати увагу, які документи надати ревізорам? Як правильно написати пояснення та як діяти, коли не згодні з висновками ревізорів — далі у статті
33490

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
192362

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
23714

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді