Новоприйнятий працівник надав лікарняний: як обчислити

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Працівникам, які за останні 12 місяців не набули 6 місяців страхового стажу, обмежуйте:

  • лікарняні — розміром однієї мінімальної зарплати;
  • декретні — розміром двох мінімальних зарплат (ч. 4 ст. 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV, далі — Закон № 1105).

Страховий стаж визначайте за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 21 Закону № 1105).

Калькулятор стажу

Аби встановити, у якому розмірі оплачувати лікарняний, обчисліть суму допомоги з фактичного заробітку та порівняйте з сумою допомоги, яку обчислили з мінімальної/двох мінімальних зарплат. Допомогу, розмір якої є меншим, виплатіть працівнику.

Аби обчислити допомогу, помножте середньоденний заробіток на кількість днів лікарняного (Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням», затверджений постановою КМУ від 26.09.2001 № 1266, далі — Порядок № 1266).

Аби обчислити середньоденний заробіток:

  • з фактичної зарплати — поділіть фактичний заробіток на календарні дні, що працівник перебував у трудових відносинах з установою (п. 26, п. 27 Порядку № 1266).
  • з мінімальної/двох мінімальних зарплат — поділіть мінімальну/дві мінімальні зарплати на середньомісячну кількість к. дн. — 30,44 (п. 5 Порядку № 1266).

До середньоденного заробітку з фактичної зарплати застосовуйте відповідний відсоток загального страхового стажу працівника (ст. 24 Закону № 1105).

Коли, визначаєте страховий стаж за 12 місяців перед лікарняним, той місяць, у якому його виписав лікар, не враховуйте (ч. 4 ст. 19 Закону № 1105).

Якщо в установі немає відомостей із Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про страховий стаж працівника і він працює в установі менше 6-ти місяців, обмежуйте розмір допомоги, коли нараховуєте лікарняний.

Коли отримаєте такі відомості та з’ясуєте, що за 12 місяців перед лікарняним у працівника більше ніж 6 місяців страхового стажу, обчисліть лікарняний з фактичного заробітку та доплатіть невиплачену суму допомоги.

За інформацією Управління ФСС у Вінницькій області

Приклади розрахунків лікарняного новоприйнятому працівнику

Новоприйнятий працівник надав лікарняний: як обчислити
Микола Постернак,експерт Експертус Головбух
Аби правильно обчислити лікарняні і декретні новоприйнятим працівникам, скористайтеся п’ятьма прикладами для різних робочих ситуацій.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату лікарняних 2025: зразок, строки, форма

Як створити та відправити повідомлення про виплату коштів в ПФУ — розповідаємо у статті. На прикладі покажемо, як подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам швидко і без помилок.
61965

Індексація зарплати 2025: приклади

Індексація зарплати у 2025 році – швидко і правильно. Скористайтеся прикладами та поясненнями від експерта у статті, щоб знати, коли буде індексація зарплати в 2025 році та впоратися без помилок.
127004

Премій до свят працівникам ОМС: наказ + умови

Скористайтеся зразком наказу про преміювання до професійного свята у статті. Коли наближаються свята гарна ідея преміювати працівників ОМС. Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання — відповідає експерт.
67637

Приклади відрахувань із заробітної плати

Перш ніж виплатити працівникові зарплату, бухгалтер повинен відрахувати із неї податки. А ще може бути й утримання аліментів, штрафів, профспілкових внесків та інших обов’язкових і добровільних платежів. Усе про відрахування із зарплати – у цьому огляді
394863

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді