Працівники освіти, охорони здоров’я та соцзабезпечення: чи можуть вийти на пенсію до 55-ти

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Конституційний суд України (Суд) поновив право працівників освіти на пенсію за вислугу років.

Відповідне рішення Суд ухвалив у справі за конституційним поданням народних депутатів за № 1-13/2018 (1844/16, 3011/16) (далі — Рішення).

Суд визнав неконституційними, зокрема, норму пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі — Закон № 1788), зі змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 № 911-VIII (далі — Закон № 911).

Нагадаємо, ця норма встановлює, що право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення (далі — працівники) з відповідним стажем роботи лише після досягнення 55 років.

Калькулятор стажу

У Рішенні Суд зазначив, що Закон № 911 встановив додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років — працівники мають досягнути віку 55 років. Раніше пенсійне законодавство цього не передбачало.

Однак нові закони/зміни до законів не повинні звужувати зміст та обсяг існуючих прав і свобод громадян (ч. 3 ст. 22 Конституції України).

Суд наголосив, що пенсію за вислугу років встановлюють працівникам, зайнятим на роботах, яка призводить до втрати професійної працездатності/придатності до того, як настане вік, який дає право виходу на пенсію (ст. 51 Закону № 1788). Тому досягнення працівниками певного віку не може бути умовою, аби призначати пенсію за вислугу років.

Тож Суд визнав положення, зокрема, положення пункту «е» статті 55 Закону № 1788 такими, що нівелюють сутність права на соціальний захист, не відповідають конституційним принципам соціальної держави та суперечать положенням статей 1, 3, частини 3 статті 22, статті 46 Конституції України.

Рішення Конституційного суду України є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржено.

Джерело: Рішення Конституційного суду України від 04.06.2019 № 2-р/2019

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Повідомлення про виплату коштів застрахованим особам

Сплатили кошти — звітуйте! Це правило діє для всіх, хто отримує фінансування з держбюджету. У статті покажемо, як правильно заповнити та подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам у 2025 році.
59232

Наказ про відрядження – всі зразки

Наказ на відрядження складають на особу, яку направляють для виконання роботи за кордон або в інший населений пункт. У статті - готові зразки наказів про відрядження або про його припинення.
193334

Бюджетна звітність 2025: форми та правила складання

Бюджетна звітність бюджетних установ як була, так і залишається цілим набором звітів щодо стану виконання бюджету. У частині аспектів вона пересікається з фінансовою звітністю, але є самостійним джерелом інформації для державних аудиторів. Форми, строки та правила складання бюджетних звітів у 2025 році — у даному огляді
46870

Призупинення дії трудового договору: що в Податковому розрахунку

Призупинення трудових відносин як альтернатива відпустці за власний рахунок з’явилася під час дії воєнного стану. Чи зазначати в Додатку Д5 реквізити наказу про призупинення дії трудового договору, як заповнити при цьому Додатки Д1 та 4ДФ, — дізнаєтеся з цього огляду
21485

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді