Переплатили працівнику кошти через лічильну помилку: чи можна утримати

UA RU

Законодавство визначає вичерпний перелік підстав, через які роботодавець може утримувати із зарплати працівника кошти (ч. 2 ст. 127 КЗпП).

Кошти можете утримати із зарплати працівника, якщо повертаєте, зокрема:

  • аванс, який видали в рахунок зарплати, у т. ч. відпускні, які виплатили наперед;
  • кошти на службове відрядження або переведення до іншої місцевості, які працівник не використав;
  • зайві кошти, які виплатили через лічильну помилку;
  • шкоду яку працівник заподіяв установі.

До лічильних помилок маєте відносити тільки механічні, арифметичні помилки, а також помилки, які виникли через збій у бухгалтерській програмі.

Утримуйте кошти із зарплати працівника через лічильні помилки виключно за наказом керівника установи, якщо ще не минув 1 місяць з дня, коли допустили помилку. Утримуйте кошти, навіть якщо працівник не згоден. Сума, яку утримуєте, не має перевищувати 20%.

Не утримуйте кошти з вихідної допомоги, компенсаційних та інших виплат, на які за законодавством не звертають стягнення.

Якщо ж помилка нелічильна, а виникла через те, що неправильно застосували норми законів чи колективного договору, то суму переплати працівник може повернути лише добровільно. Для цього він має подати до установи письмову заяву, у якій зазначає, яку суму роботодавець може утримати із його зарплати. Якщо працівник відмовляється повернути помилково виплачені йому внаслідок нелічильної помилки кошти, то утримати їх неможна (ст. 1215 ЦК).

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про преміювання працівників

За успішне виконання роботи працівник може отримати від установи заохочення у вигляді премії. Підставою для її нарахування є наказ керівника. Для вас — зразок наказу про преміювання працівників
293747

Індексація зарплати 2025

Про правила для нарахування індексації у 2025 році та як індексувати зарплату протягом 2025 року, якщо оклад змінюється – роз'яснить експерт на прикладах у статті.
108457

Розрахунок декретних 2025 на прикладах

Як розрахувати декретні та виплатити в 2025 році? У статті — алгоритм нарахування декретних, приклади розрахунків, зразки документів та готові бухгалтерські проведення
155767

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
424677

Наказ про надання матеріальної допомоги: як заповнити правильно

Перед тим як надати працівникові матеріальну допомогу, необхідно оформити відповідні документи, зокрема, наказ про надання матеріальної допомоги. Дізнайтеся, як правильно заповнити наказ про надання матеріальної допомоги: на оздоровлення, у зв’язку з сімейними обставинами, на лікування, на оздоровлення дітей, на поховання
150498

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді