За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження зарплати на строк, обумовлений угодою між працівником та роботодавцем, але не більше 15 календарних днів на рік (стаття 84 КЗпП, стаття 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон № 504). Тобто, основними підставами для її надання є:
- згода сторін;
- сімейні обставини та інші причини;
- тривалість не більше 15 календарних днів на рік.
У випадках, передбачених статтею 25 Закону № 504, працівнику в обов’язковому порядку надають відпустку без збереження заробітної плати за його бажанням визначеної тривалості, яка не включається у граничний строк для відпустки без збереження зарплати за згодою сторін.
Особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно з законодавством. Тобто, на посадових осіб держорганів, органів місцевого самоврядування, бюджетних установ накладають штраф від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн).
Окрім цього, за порушення вимог статті 84 КЗпП, статей 25, 26 Закону № 504 на держорган, орган місцевого самоврядування, бюджетну установу накладуть штраф у розмірі мінімальної заробітної плати (4173 грн).
За інформацією Управління Держпраці в Полтавській області
Працівник відгуляв відпустку «за свій рахунок» в обов’язковому порядку та просить ще таку ж «за згодою сторін»? Чи може роботодавець погодитися?
Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
Експерт розглядає на прикладах, як рахувати кількість днів щорічної основної відпустки освітянам і науковцям на прикладі відпустки вихователя у залежності від того, скільки місяців було відпрацьовано – менше 10 чи більше, повні ці місяці були чи ні.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належить до соціальних відпусток. Її надають працівниці, яка є вагітною або народила/усиновила немовля. Що має зробити вагітна працівниця аби отримати відпустку, як перенести початок відпустки, як її продовжити, оплатити, які дії має зробити роботодавець, а які працівниця розглянемо детальніше у публікації.
Чоловік, дружина якого народила, може піти в оплачувану відпустку на 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих – як правильно її розрахувати й оплатити.