Звільняти під час хвороби працівника, з яким укладено контракт на визначений строк, заборонено

Другий сенат Конституційного Суду України розглянув на пленарному засіданні справу щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 40 КЗпП, якою визначено заборону звільнення працівника з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в період тимчасової непрацездатності працівника.

Він:

  • визнав її конституційною, адже ця заборона поширюється на усі трудові правовідносини без виключення, у т. ч. і на ситуацію коли з працівником укладено контракт на визначений строк;
  • зіслався на рішення від 09.07.1998 № 12-рп/98, в якому зазначено «умови контракту, які погіршують становище працівника порівняно з чинним законодавством, угодами і колективним договором, вважаються недійсними (стаття 9 Кодексу законів про працю України)».

Отже, якщо з працівником укладено контракт на визначений строк і останній день трудових відносин за таким контрактом припадає на день його хвороби, звільняти такого працівника заборонено.

Нагадаємо, за постановою Верховного суду від 26.12.2018 у справі № 640/498/17-ц (провадження № 61-5428св18) зроблено висновок, що така заборона (звільнення у день хвороби) не поширюється на строковий трудовий договір оскільки звільнення не є за ініціативою роботодавця — закінчення строкового трудового договору відсутнє серед підстав звільнення за ініціативою роботодавця (ст. 40, 41 КЗпП).

Із рішення Другого сенату Конституційного Суду України «у справі за конституційною скаргою Жабо Тетяни Максимівни щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 40 Кодексу законів про працю України» від 04.09.2019 № 6-р(II)/2019 у справі №3-425/2018(6960/18)

посадова інструкція скачати

Статті за темою

Усі статті за темою

Розрахунок при звільненні – приклади

Розрахунок при звільненні: ► компенсація відпусток ►вихідна допомога ►оподаткування розрахунку ►аліменти у виплаті розрахункових при звільненні ► приклади на 2023 та 2024 роки
97103

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2023 рік

Розрахунок середньої заробітної плати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади.
195841

Звільнення працівників у воєнний час — зразки документів

Запровадження воєнного стану та збройна агресія призвели до збільшення частоти звільнення працівників у бюджетних установах з причин їх смерті, тривалої відсутності чи через знищення майна установ. Розглянемо детально ці процедури звільнення та які документи потрібно видати при цьому.
32974

Скорочення працівників

Алгоритм скорочення працівників під час карантину й не тільки розглянемо у даній консультації.
6717