За підсумованого обліку робочого часу графіки роботи (змінності) мають розроблятися таким чином, щоб:
- тривалість перерви в роботі між змінами (включаючи перерву на обід) була не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (ч. 1 ст. 59 КЗпП);
- тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як 42 год. (ст. 70 КЗпП).
Окрім цього, частина друга статті 59 КЗпП забороняє призначати працівника на роботу протягом двох змін підряд.
Дотримуватись цих норм при розробленні графіків роботи (змінності) вимагає пункт 7 Методичних рекомендацій щодо застосування підсумованого обліку робочого часу, затверджених наказом Мінпраці від 19.04.2006 № 138. Вони не підлягають державній реєстрації, адже носять рекомендаційний, роз’яснювальний та інформаційний характер.
Фахівці Мінсоцполітики вважають, що ці методрекоментації необов’язково застосовувати, та й стаття 61 КЗпП не містить застережень щодо дотримання при підсумованому обліку робочого часу вимог статей 59 та 70 КЗпП. Тож вони стверджують, що при підсумованому обліку робочого часу в окремих випадках тривалість щоденного (міжзмінного) та щотижневого безперервного відпочинку можна скоротити.
Із листа Мінсоцполітики від 02.10.2019 № 1436/0/206-19
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.