Чергування на підприємствах: основні вимоги до роботодавця

Важливо розуміти різницю між чергуванням і виконанням працівником його звичайних трудових обов'язків на змінних роботах, на роботах, які виконують за графіком у вихідні, святкові (неробочі) дні, в нічний час.

НОВІ РАХУНКИ ДЛЯ СПЛАТИ ЄСВ 2020

Чергування на підприємствах: основні вимоги до роботодавця

Роботодавець може залучити до чергування своїх працівників за поважних причин. Проте на сьогодні трудове законодавство не дає необхідної інформації ні про поняття, ні про порядок організації і здійснення чергувань.

Основні вимоги до чергування:

  • Може застосовуватися у виняткових випадках і лише за згодою виборного органу профспілки.
  • Не допускається залучення працівника до чергувань частіше одного разу на місяць.
  • Чергові не повинні виконувати обов'язків щодо перевірки перепусток на вході й виході з підприємства, обов'язків сторожів, приймання пошти, прибирання приміщень тощо.
  • У разі залучення до чергування після закінчення робочого дня початок наступного робочого дня має бути перенесено на пізніший час.
  • Тривалість чергування або роботи разом з чергуванням не може перевищувати нормальної тривалості робочого дня.
  • Чергування у вихідні й святкові (неробочі) дні компенсуються наданням відгулу тієї ж тривалості, що і чергування в найближчі 10 днів.

Важливо відмітити різницю між чергуванням і виконанням працівником його звичайних трудових обов'язків на змінних роботах, на роботах, які виконують за графіком у вихідні, святкові (неробочі) дні, в нічний час. Деякі нормативно-правові акти містять норми про чергування, але в них мається наувазі якраз виконанням працівником своїх трудових обов'язків з відповідною оплатою.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13039

Документальне оформлення підсумованого обліку робочого часу

Досить поширені ситуації, коли з огляду на режим роботи та процеси в установі неможливо встановити звичайний 8-годинний робочий час. У цьому випадку на допомогу приходить підсумований облік робочого часу. Що це означає, де застосовується та як правильно здійснити документальне оформлення – читайте далі у статті.
15501

Дистанційна робота в держорганах, ОМС, бюджетних установах

Держслужбовці та працівники держорганів, ОМС, бюджетних установ мають право працювати дистанційно за умови наявності організаційних і технічних можливостей для виконання посадових обов’язків. Розглянемо чим потрібно керуватись та що зробити для впровадження дистанційної роботи.
19123

Норми робочого часу 2024 для «шестиденки»

Верховна Рада та Президент знов подовжили дію воєнного стану – тепер до 09 листопада 2024 року. Отже тримайте норми тривалості робочого часу та виробничий календар на 2024 рік для шестиденного робочого тижня. З’ясуйте, які норми діють під час воєнного стану.
22173

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді