Чергування на підприємствах: основні вимоги до роботодавця

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Важливо розуміти різницю між чергуванням і виконанням працівником його звичайних трудових обов'язків на змінних роботах, на роботах, які виконують за графіком у вихідні, святкові (неробочі) дні, в нічний час.

НОВІ РАХУНКИ ДЛЯ СПЛАТИ ЄСВ 2020

Чергування на підприємствах: основні вимоги до роботодавця

Роботодавець може залучити до чергування своїх працівників за поважних причин. Проте на сьогодні трудове законодавство не дає необхідної інформації ні про поняття, ні про порядок організації і здійснення чергувань.

Основні вимоги до чергування:

  • Може застосовуватися у виняткових випадках і лише за згодою виборного органу профспілки.
  • Не допускається залучення працівника до чергувань частіше одного разу на місяць.
  • Чергові не повинні виконувати обов'язків щодо перевірки перепусток на вході й виході з підприємства, обов'язків сторожів, приймання пошти, прибирання приміщень тощо.
  • У разі залучення до чергування після закінчення робочого дня початок наступного робочого дня має бути перенесено на пізніший час.
  • Тривалість чергування або роботи разом з чергуванням не може перевищувати нормальної тривалості робочого дня.
  • Чергування у вихідні й святкові (неробочі) дні компенсуються наданням відгулу тієї ж тривалості, що і чергування в найближчі 10 днів.

Важливо відмітити різницю між чергуванням і виконанням працівником його звичайних трудових обов'язків на змінних роботах, на роботах, які виконують за графіком у вихідні, святкові (неробочі) дні, в нічний час. Деякі нормативно-правові акти містять норми про чергування, але в них мається наувазі якраз виконанням працівником своїх трудових обов'язків з відповідною оплатою.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Робота в нічний час у 2025 році: приклади оплати

Робота в нічний час має особливості оплати. У статті говоримо, хто має право на нічну доплату, у якому розмірі, та як правильно розрахувати оплату. Розглянемо приклади для працівників бюджетної сфери — сторожа та оператора котельні
65036

Норми робочого часу та виробничий календар 2025

Скачайте виробничий календар на 2025 рік, складений з урахуванням дії воєнного стану. У матеріалі — норми робочого часу для 5- та 6-денного робочого тижня, розрахунок робочих і вихідних днів.
15304

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання — у консультації
19588

Табель обліку робочого часу 2025 — бланк | зразок заповнення

Табель обліку робочого часу — це первинний документ, який містить перелік усіх працівників установи з відмітками про те, як вони відпрацювали робочий час протягом облікового періоду. Без цієї інформації заробітну плату працівникові не нарахуєш. То хто, коли і як складає табель?
187193

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді