Хто має переважне право залишитися на роботі при скороченні штату

Держпраці надали роз’яснення: хто має переважне право залишитися на роботі при скороченні штату під час війни

young-girl-office-worker-or-business-lady-signs-documents_324489-2734-min-min.png

Звіт про вакансії за новою формою № 3-ПН: два способи + два зразки

Основний критерій переважного права залишитися на роботі — рівень кваліфікації працівника та продуктивність його праці (постанова ВС у справі № 161/7196/19, провадження № 61-4375св20 від 22.09.2020).

За скорочення чисельності чи штату працівників у зв’язку зі змінами в організації виробництва і праці визначальний критерій переважного права залишитися на роботі — рівень кваліфікації працівника та продуктивність його праці (ст. 42 Кодексу законів про працю України (КЗпП)).

Тож за скорочення штату роботодавець зобов’язаний:

  • перевірити рівень кваліфікації працівників, посади яких скорочують;
  • порівняти продуктивність їх праці.

За відсутності різниці у кваліфікації та продуктивності праці на роботі залишають працівників, які увійшли до переліку із частини 2 статті 42 КЗпП. Тож роботодавець має:

  • дослідити документи та відомості про освіту, підвищення кваліфікації, навчання без відриву від виробництва, досвід трудової діяльності тощо;
  • визначити працівників, які мають вищу кваліфікацію і продуктивність праці за сукупністю цих двох показників.

Продуктивність праці та кваліфікацію працівника варто оцінювати окремо.

За інформацією ГУ Держпраці у Дніпропетровській області

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14188

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9849

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12982

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді