Калькулятор індексації зарплати
ДПС України роз'яснює, чи має компенсація працівнику за наймане житло оподатковуватися ЄСВ. Питання про сплату Єдиного внеску на соціальне страхування стосується всіх індивідуальних виплат працівникам:
- оплата квартири та найманого житла, гуртожитків;
- товарів, продуктових замовлень;
- абонементів у групи здоров’я;
- передплати на газети та журнали;
- протезування;
- суми компенсації вартості виданого працівникам палива у випадках, не передбачених чинним законодавством.
Що каже закон
Пункт 1 частини першої ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлює базу нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для роботодавців.
Базою є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі та сума винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Додатково це питання регулюється Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою Держкомстатом. В Інструкції зазначено, що виплати, які мають індивідуальний характер (оплата квартири та найманого житла, гуртожитків, товарів, продуктових замовлень), належать до фонду оплати праці.
Висновок
Таким чином роботодавці мають нараховувати ЄСВ на витрати, понесені ним у зв’язку з оплатою найманого житла працівникам. Всі заохочувальні та компенсаційні виплати також відносяться до фонду оплати праці.
Експерти порталу «Бухгалтерія для бюджету та ОМС» нагадують про алгоритм нарахування ЄСВ на декретні виплати:
- Обчислюємо середньоденний розмір декретних — ділимо загальну суму допомоги на кількість днів, за які її нараховуємо (у стандартному випадку – 126 к. дн.).
- Визначаємо суму декретних за кожен місяць окремо — множимо середньоденний розмір декретних на кількість календарних днів кожного місяця, за які її нараховуємо.
- Розраховуємо ЄСВ на декретні за місяць — множимо суму декретних за місяць на ставку ЄСВ (22% або 8,41% — якщо працівниця – це особа з інвалідністю).