Медогляд на 2023 рік — що треба зробити до 1 грудня

Роботодавцям належить визначити категорії працівників, які підлягають медогляду на 2023 рік.

Медогляд на 2023 рік

◀️ НОВАЦІЇ В КАЗНАЧЕЙСЬКОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ▶️

До 1 грудня поточного року потрібно скласти і погодити Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду на 2023 рік.

Державна служба України з питань праці наголошує, що роботодавцям в умовах воєнного стану необхідно проводити медичні огляди працівників.

Що треба зробити роботодавцям до 1 грудня

  1. Скласти і погодити Акт визначення категорії працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медогляду на 2023 рік.
  2. Протягом місяця надати поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам.

Закон України «Про охорону праці» та ст. 169 Кодексу законів про працю України вимагають від роботодавців профінансувати за власні кошти та організувати попередній і періодичний медогляд працівників, які:

  • зайняті на важких роботах,
  • на роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці ;
  • на роботах, де є потреба у професійному доборі.

Також обовязковим є щорічний медичний огляд осіб віком до 21 року.

Нагадуємо, держава встановила категорії осіб, які зобов’язані проходити медичні огляди, та періодичність їх проведення:

  • попередній медогляд — при прийнятті на роботу;
  • періодичний — протягом трудової діяльності;
  • щорічний обов’язковий — для осіб до 21 року.

Передбачено позачерговий медичний огляд на вимогу головного державного санітарного лікаря, а також на прохання працівника, якщо він пов’язує погіршення стану свого здоров’я з умовами праці.

Відповідальність за шкідливі наслідки для здоров’я населення, спричинені допуском до роботи осіб, які не пройшли медогляд покладено на керівників підприємств, установ і організацій.

Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються.

За матеріалами Держпраці та Мінюсту

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14297

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9899

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
13034

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді