Новий закон: після призупинення трудового договору працівники зможуть платити ЄСВ самостійно

Верховна Рада України прийняла законопроект №7649 «Про внесення змін до деяких законів України щодо спрощення механізму участі у загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванні». Пенсійний фонд роз'яснює новації, які несе новий закон.

самостійна сплата ЄСВ

Калькулятор стажу

Законопроєкт має врегулювати ситуацію, яка склалася після початку військової агресії рф. Згідно зі ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» роботодавці мають право призупинити дію трудового договору. Також на час призупинення трудового договору не виплачується зарплата та не нараховується ЄСВ.

Така ж ситуація, коли працівники  знаходяться у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць - у цьому випадку відсутня база нарахування єдиного внеску.

В обох випадках працівники – застраховані особи втрачають страховий стаж для призначення пенсії. Але з прийняттям законопроекту №7649 українці, з якими призупинено дію трудового договору, отримають право на добровільну сплату ЄСВ самостійно.

Добровільна сплату страхових внесків можлива для осіб, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію. Вони зможуть укладати договор про добровільну сплату страхових внесків з Пенсійним фондом. Договір укладається в електронній формі через Портал Дія з використанням мобільного або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Нагадаємо, за базу ЄСВ береться не тільки зарплата, але й доходи за цивільно-правовими договорами тих працівників, для яких це основне місце роботи. Наприклад, застосовуємо мінімальну базу нарахування ЄСВ (6700 грн) у таких ситуаціях:

  • зарплата + лікарняні;
  • зарплата + відпускні;
  • зарплата + оплата за ЦПД;
  • зарплата (основна робота) + зарплата (внутрішнє сумісництво);
  • зарплата на повну ставку;
  • зарплата на неповну ставку.

За інформацією ПФУ

Лікарняні в Об’єднаній звітності: зразки

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

ЄСВ 2025: ставка, сплата, звітність

ЄСВ у 2025 році становить 22% для працівників без інвалідності. У статті поговоримо про мінімальний ЄСВ 2025 та максимальний розмір єдиного соціального внеску.
12925

ЄСВ на декретні виплати: нарахування 2025

Нарахувати декретні без помилок – це обов’язок кожного бухгалтера. Нарахування ЄСВ на декретні – це один з етапів цього розрахунку, який невідомий для декретниці, але важливий для бухгалтера. Розглянемо всі нюанси обчислення соцвнеску на допомогу у зв’язку з вагітністю та пологами
106166

Розрахунок Уточнюючий – виправляємо помилки в Об’єднаному звіті

Податковий розрахунок чималий за розміром та кількістю інформації, яку туди потрібно туди записати. Тож помилки у звіті – не рідкість. Експерт розкаже, як виправити помилки через уточнюючий звіт, і покаже на прикладах як це зробити
412325

Рахунки ЄСВ 2025

Реквізити рахунків для сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування не змінювались з 2021 року. Бухгалтер, який перераховує ЄСВ, має знати які є види рахунків та коли їх використовувати, де завжди будуть актуальні реквізити рахунків, як правильно заповнювати призначення платежу у платіжній інструкції та що робити, якщо ЄСВ сплатили на інший рахунок (для зарахування зарплатних податків – ПДФО/військового збору).
6686

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді