Стаття 26 Закону визначає, що для призначення пенсії після досягнення віку 60 років у 2022 році необхідно мати не менше 29 років страхового стажу. Якщо пенсіонер досяг віку 60 років і має не менше 29 років страхового стажу, він може перейти з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Потрібно враховувати, що пенсія по інвалідності ІІ групи призначається в розмірі – 90% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27, 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Під час обчислення розміру пенсії по інвалідності до страхового стажу зараховується додатковий стаж – період з дня встановлення інвалідності до досягнення шістдесятирічного віку. При обчислені пенсії за віком враховується лише відпрацьований страховий стаж, додатковий стаж не враховується. Якщо пенсіонер, одержуючи пенсію по інвалідності, продовжував працювати і за нього було сплачено внески, то він набув страховий стаж, який буде враховано при переході на пенсію за віком.
Також ч. 3 ст. 45 Закону встановлює додаткові пільги пенсіонеру, який після призначення пенсії по інвалідності продовжував працювати та набув не менш як 24 місяці страхового стажу і вперше переходить з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. Для нього застосовується середня заробітна плата за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією за віком.
Переведення з одного виду пенсії на інший відбувається з дати подачі заяви за матеріалами пенсійної справи та з урахуванням додаткових документів про стаж або стаж та заробіток, які не враховані у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії.
Нагадаємо, що для зарахування страхового стажу в 1 місяць необхідне одночасне дотримання трьох умов:
- працівник підлягав соціальному страхуванню;
- роботодавець/працівник сплачував страхові внески;
- страхові внески сплачені у сумі, що не менша за мінімальний внесок. З 1 жовтня 2022 року ЄСВ становить 1474 грн.