Державна служба України з питань праці роз'яснює, які умови переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві під час дії воєнного стану.
Норми тривалості робочого часу на 2023 рік
Згідно з ч. 1 та 2 статті 3 Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-ІХ, у період дії воєнного стану роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди.
В цьому випадку є кілька умов:
- не дозволяється переведення на роботу в іншу місцевість, на території якої тривають активні бойові дії;
- не дозволяється переведення якщо така робота протипоказана працівникові за станом здоров’я;
- при переведенні умови оплати праці за виконану роботу мають бути не нижче середньої заробітної плати за попередньою роботою.
Роботодавці в період дії воєнного стану повідомляють працівників про зміну істотних умов праці та зміну умов оплати праці не пізніше як до запровадження таких умов.
Держпраці трактує цю норму закону так, що до скасування або припинення воєнного стану роботодавець має можливість змінити істотні умови праці з будь-якого моменту та без отримання згоди працівника.
Нагадаємо, що доплата за шкідливі умови праці встановлюється після атестації робочих місць. Для проведення такої атестації в установі створюють спеціальну експертну комісію — за рішенням керівника, профспілки та служби охорони праці.
За матеріалами Держпраці
Форма № 4-ПН стосується масового вивільнення працівників. Перевірте, чи ви маєте звітувати за нею та вчасно подайте звіт. Зразок заповнення від експерта - у статті
Для встановлення єдиних правил і уникнення порушень з оплати праці працівникам, в установі потрібно затвердити локальний нормативний документ, тобто – положення про оплату праці.
15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.