Податкова декларація, розрахунок, звіт мають подаватися платниками податків (у тому числі відокремленими підрозділами) у законні строки. На підставі декларації здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов’язання, у тому числі податкового зобов’язання. Також в декларації відображаються обсяги операції, доходів, щодо яких передбачено звільнення платника від сплати податку і збору.
Податковий кодекс ПКУ визначає, що за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства застосовуються такі види відповідальності:
- фінансова;
- адміністративна;
- кримінальна.
ПКУ не передбачає фінансової відповідальності при виявленні помилок в податковій звітності, які не призвели до заниження податкових зобов’язань. Проте Кодекс про адміністративні правопорушення встановлює штрафи за порушення ведення податкового обліку.
За перше порушення накладається штраф у розмірі від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне порушення протягом року карається штрафом у розмірі від 10 до 15 неоподатковуваних мінімумів.
Отже, якщо під час перевірки (документальної або камеральної) юридичної особи контролюючим органом виявлені помилки у податковій звітності, які не призвели до заниження податкового зобов’язання, але є наданням недостовірної інформації чи перекрученням показників податкового обліку, то до такого платника може бути застосована адміністративна відповідальність згідно зі статтею 163 прим.1 КупАП.
Нагадаємо, з 1 липня 2023 року заплановане скасування податкових пільг та поновлення перевірок:
- скасується можливість для ФОПів та юридичних осіб бути платниками єдиного податку III групи із застосуванням ставки єдиного податку у розмірі 2% від суми доходу;
- скасується можливість для ФОПів-платників єдиного податку I та IІ груп не сплачувати єдиний податок;
- поновиться проведення документальних перевірок;
- поновиться норма про перебіг окремих строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
- скасується норма про незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства тощо.
Раніше Кабмін вже дозволяв проводити перевірки в окремих випадках на підставі рішень центральних органів виконавчої влади.
- Кому індексувати зарплату в листопаді 2024 року
- Інвентаризація-2024: відповіді на гарячі запитання
- Як перевіряє Держпраці під час воєнного стану
- Скарбниця бухпроведень: ремонт і поліпшення комп’ютерів та оргтехніки
- Видатки з поповнення статутного капіталу підпорядкованих суб’єктів господарювання: як визначити КЕКВ