Кодекс законів про працю у п. 2 ч. 1 ст. 232 передбачає, що трудові спори за заявами працівників про поновлення на роботі розглядають безпосередньо в районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах.
Також в місцевих судах проводиться розгляд справ за заявою звільненого працівника незалежно від підстав припинення трудового договору, дати і формулювання причини звільнення, оплати за час вимушеного прогулу або виконання нижче оплачуваної роботи.
Строки звернення в суд
Заява про вирішення трудового спору у справах про звільнення подається в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.
В справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, – у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.
У ст. 5 Закону «Про судовий збір» зазначено, що позивачів у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі звільнено від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Нагадаємо, що під час воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці. Це норма не стосується відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» ч. 3 ст. 1).
За матеріалами Безоплатна правова допомога