Уряд змінив Порядок накладення штрафів за порушення законів про працю

В Постанові Кабінету міністрів від 14.03.2023 р. № 226 вилучено згадку про частину другу ст. 53 Закону «Про зайнятість населення».

накладення штрафів за порушення законів про працю

Калькулятор штрафів

У вилучений нормі йшлося про застосування штрафів за невиконання роботодавцем упродовж року квоти для працевлаштування окремих категорій громадян.

Раніше передбачалося, що у разі невиконання роботодавцем протягом року квоти для працевлаштування громадян, зазначених у частині першій статті 14 Закону «Про зайнятість населення», з нього стягується штраф за кожну необґрунтовану відмову у працевлаштуванні таких осіб у межах відповідної квоти у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення порушення. 

Державна служба України з питань праці нагадує, що з 29 жовтня 2022 року є чинним Закон №2622-IX щодо реформування служби зайнятості, соцстрахування на випадок безробіття та виплати компенсації ЄСВ за працевлаштованих з числа безробітних. З цього часу вже не працює механізм квотування на працевлаштування окремих категорій осіб. Тож звітувати з них вже роботодавці не повинні.

Крім того, у межах скасування механізму квотування працевлаштування вилучено ст. 196 КЗпП та внесено правки до ст. 14 Закону про зайнятість населення. Отже, скасовано й штрафи за недотримання квот.

Нагадаємо, в 2023 році через збільшення розміру мінімальної зарплати зросли й штрафи за порушення трудового законодавства.

Які розміри штрафів в 2023 році

Види порушень

Розмір штрафу

В мінімальних зарплатах

В гривнях

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, встановлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ та податків.

Те саме для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку I-III груп

10

 

 

 

 

-

67 000

 

 

 

 

попередження

Повторне порушення п.1 протягом двох років після першого (штраф за кожного неформленого працівника)

30

201 000

Порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, інших виплат, що передбачає законодавство про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі

3

20 100

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (розрахунок за кожного працівника)

2

13 400

Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, яких залучають до виконання обов’язків, що передбачають Закони України:

  • «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII;
  • «Про альтернативну (невійськову) службу» від 12.12.1991 № 1975-XII;
  • «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII

Штраф за кожного працівника, який підпадає під пільги

Те саме для юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю та є платниками єдиного податку I-III груп

4

 

 

 

 

 

 

 

 

-

26 800

 

 

 

 

 

 

 

 

попередження

Недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні

3

20 100

Вчинення перешкод — дій, передбачених абзацом 6 частини 2 статті 265 КЗпП, під час проведення перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці 2 частини 2 статті 265 КЗпП

16

107 200

Перевищення допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом згідно з 21-1 КЗпП або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом

3

20 100

Порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами 2—9 частини 2 статті 265 КзпП.

Штраф накладається за кожне порушення

1

6 700

Штраф за повторне порушення протягом року після першого

2

13 400

У разі сплати 50% розміру штрафу протягом 10 банківських днів з дня вручення постанови така постанова вважається виконаною.

За інформацією Кабміну

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Бронювання працівників – зміни з 01.12.2024

15 листопада Уряд оновив критерії бронювання та критерії для отримання критичності. Бронювання працівників підприємств із 1 грудня здійснюватимуть через Дію. Моніторинг підприємств та організацій здійснюватимуть щомісяця на відповідність всім критеріям критичності. Детальніше про зміни — у статті.
14159

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах

Матеріальна допомога на поховання в бюджетних установах не виплачується за кошти державного чи місцевого бюджету. Це забороняє підпункт «б» пункту 4 постанови КМУ від 30.08.2002 № 1298. А от допомогу на поховання як страхову виплату виплачує роботодавець за рахунок коштів, отриманих від ПФУ, за умови надання потрібних документів про смерть працівника чи члена його сім’ї.
9836

Гнучкий режим роботи

Гнучкий графік робочого часу може бути як тимчасовим, так і на постійній основі. Які особливості такого трудового розпорядку, як запровадити гнучкий режим роботи та вести облік робочого часу. Ці та інші пов’язані питання – у консультації.
12974

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді