Робота в нічний час – кого можна залучати

Роз'яснення Держпраці щодо роботи в нічний час у період дії воєнного стану.

Робота в нічний час - кого можна залучати

Шпаргалка бухгалтера на 2023 рік

Трудовим законодавством чітко визначено поняття «робота в нічний час». Нічним вважається час виконання службових обов’язків з 10 години вечора до 6 години ранку (ст. 54 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП України)). При роботі в нічний час встановлена тривалість роботи (зміни) скорочується на одну годину. Це правило не поширюється на працівників, для яких уже передбачено скорочення робочого часу.

Забороняється залучення до роботи в нічний час (ст. 55 КЗпП України):

  • вагітних жінок і жінок, що мають дітей віком до трьох років (ст. 176 КЗпП України);
  • осіб, молодших вісімнадцяти років (ст. 192 КЗпП України);
  • інших категорій працівників, передбачених законодавством.

Залучення жінок до робіт у нічний час не допускається, за винятком тих галузей економіки України, де це викликається особливою необхідністю і дозволяється як тимчасовий захід. Перелік цих галузей і видів робіт із зазначенням максимальних термінів застосування праці жінок у нічний час затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 175 КЗпП України).

У зв’язку із початком військової агресії рф Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136) визначено особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону №2136 під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, які встановлені Законом №2136.

Частиною третьою статті 1 Закону №2136 передбачено, що у період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.

У період дії воєнного стану (ст.ст. 8, 9 Закону №2136):

  • не залучаються до роботи в нічний час без їх згоди:
    • вагітні жінки 
    • жінки, які мають дитину віком до одного року, 
    • особи з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказана така робота.
  • дозволяється:
    • застосування праці жінок (крім вагітних жінок і жінок, які мають дитину віком до одного року) за їхньою згодою на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах;
    • працівники, які мають дітей (крім випадків, визначених статтею 8 цього Закону), у період дії воєнного стану можуть залучатися за їхньою згодою до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлятися у відрядження.

Джерело: офіційний сайт Східного міжрегіонального управління Держпраці

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Штатний розпис 2024

Окремі форми штатного розпису змінили, кого це стосується, яку форму штатного розпису обрати та як заповнити розглянемо далі у публікації.
151987

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді