Отримали кошти ЄС – чекайте аудиторів з ЄС чи співробітників OLAF
Згідно з цією Угодою ЄС має право проводити технічні, наукові, фінансові або інші види огляду та аудиту у приміщенні будь-якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та яка отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до використання коштів ЄС, котра проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні. Такі огляди та аудити можуть проводитись представниками установ та органів ЄС, зокрема:
- Європейською комісією;
- Європейським судом аудиторів;
- іншими особами, уповноваженими Європейською комісією.
Ці представники повинні мати належний доступ до місць, робіт та документів (як в електронній, так і в письмовій формі) та до всієї інформації, необхідної для проведення таких аудитів, включно з правом на отримання паперової/електронної копії та витягів з будь-якого документа або вмісту будь-якого носія даних, що зберігаються у фізичної або юридичної особи або третьої сторони, стосовно якої проводиться аудит.
Окрім цього, на проведення адміністративних розслідувань, включно з виїзними перевірками, та інспекціями на території України, уповноважені:
- Європейська комісія;
- Європейське управління з питань запобігання зловживанням та боротьби з шахрайством (OLAF).
Виїзні перевірки та інспекції можуть проводитись у приміщенні будь- якої фізичної особи, яка проживає в Україні, або юридичної особи, яка заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні, та отримує фінансування від ЄС, а також будь-якої третьої сторони, залученої до освоєння коштів ЄС, яка проживає або заснована, зареєстрована чи веде діяльність в Україні.
Виїзні перевірки та інспекції готуються та проводяться Європейською комісією або OLAF у тісній співпраці з компетентним державним органом України, призначеним Урядом України. Призначений державний орган має бути повідомлений заздалегідь, у належний строк, про об’єкт, ціль та правову підставу перевірок та інспекцій, щоб мати можливість надати допомогу. З цією метою посадові особи компетентних державних органів Україні можуть брати участь у виїзних перевірках та інспекціях.
Представники Європейською комісії та співробітники OLAF повинні мати доступ до всієї інформації та документації, у т.ч. комп’ютерних даних, щодо відповідних операцій, які є необхідними для належного проведення виїзних перевірок та інспекцій. Вони, зокрема, можуть копіювати відповідні документи.