Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються роботодавцем за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), і доводиться до відома всіх працівників (ст. 10 Закону від 15 листопада 1996 року № 504/96-ВР «Про відпустки», ст. 79 КЗпП). При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і роботодавцем, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше ніж за два тижні до встановленого графіком терміну.
Відповідно до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15 березня 2022 року № 2136-IX (далі Закон № 2136) у період дії воєнного стану не застосовуються норми, що стосуються затвердження графіку відпусток, є діючими. Водночас, у період дії воєнного стану, у районах активних бойових дій роботодавці самостійно визначають:
- порядок організації діловодства з питань трудових відносин,
- оформлення і ведення трудових книжок
- архівного зберігання відповідних документів .
Таким чином, питання складання графіків або встановлення іншого порядку черговості надання відпусток вирішується роботодавцем самостійно, якщо установа або підприємство розташоване в зоні активних бойових дій. Також, у період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про:
- альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця;
- повідомлень та інших документів з питань трудових відносин;
- будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником (ч. 2 ст. 7 Закону №2136 ).
Джерело: офіційний сайт Східного міжрегіонального управління Держпраці