У грудні держборг перевищить «поріг» у 5 трлн грн

За даними Міністерства фінансів, на 31 жовтня державний та гарантований державою борг становив 4 958,4 млрд гривень або 136,4 млрд доларів у валютному еквіваленті.

У грудні держборг перевищить «поріг» у 5 трлн грн

◀️ НОВАЦІЇ В КАЗНАЧЕЙСЬКОМУ ОБСЛУГОВУВАННІ ▶️

У жовтні зростання державного боргу продовжилось

Зокрема:

  • за жовтень держборг збільшився на 1,5% в гривні (+ 71,8 млрд. грн.), у валютному еквіваленті збільшився на 2% (+2,7 млрд. дол.).  Невелике укріплення середнього офіційного курсу гривні проти долара у жовтні (на 5 копійок) зумовило серед інших факторів менші темпи зростання держборгу у гривні, ніж у валютному еквіваленті;
  • на приріст держборгу за місяць вплинули, насамперед, залучення чергового траншу макрофінансової допомоги від ЄС та запозичення на ринку ОВДП; 
  • загалом у жовтні внутрішній державний борг збільшився на 2,1% (+32,2 млрд. грн.), тоді як зовнішній виріс на 1,2% (+39,6 млрд.грн.).

Через значний неринковий дефіцит бюджету держборгу суттєво зріс від початку війни

З 28.02.2022 державний борг збільшився у гривневому еквіваленті на 81,6% (+2 228,3 млрд. грн.), у валютному – на 46,1% (+43 млрд. дол.).

Основний приріст державного боргу з початку війни зумовлюється зовнішніми запозиченнями

У борговій структурі зовнішній держборг збільшився до 68% (до війни 60,9%), борг у валюті (зовнішній + валютні ОВДП) – 70,7% (65,1%). 

Через високі ставки залучення ОВДП видатки на обслуговування держборгу потроху зростають

Видатки загального фонду на обслуговування державного боргу у січні – жовтні склали 187,5 млрд. грн. (8 % всіх видатків загального фонду з початку року проти 6,3% за аналогічний період минулого року). При цьому 79% видатків на обслуговування державного боргу за 10 місяців початку року – це внутрішній державний борг (ОВДП).

Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики України Данило Гетманцев зазначив, що боргове навантаження залишається значним. Вже наступного місяця держборг ймовірно перевищить позначку 5 трлн. грн., збільшившись з початку війни на 2,3 трлн. грн. (за підсумками року орієнтовно до 90% ВВП). Держборг зростає через необхідність покриття дефіциту бюджету воюючої країни.

Данило Гетманцев зауважив, що у широкому розумінні дефіцит покривається за рахунок:

  • ОВДП (військових облігацій);
  • грантів від США та пільгових кредитів/гарантій від ЄС;
  • урядів дружніх країн;
  • МФО.

Попри їх пільговий характер (наприклад, відсутність відсотків за користування макрофінансовою допомогою ЄС) це все ж запозичення, які лягають тягарем на державний борг. Тому для зменшення боргового навантаження програмою з МВФ передбачено продовження реструктуризації основної частини зовнішнього боргу (перед Паризьким клубом, тримачами єврооблігацій, ВВП-варантів). За необхідності Мінфін у своєму розпорядженні має також всі інструменти для реструктуризації частини внутрішнього державного боргу у частині ОВДП у власності Національного банку.    

Джерело: Telegram-канал Данила Гетманцева

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами – як заповнити

Звіт про заборгованість за бюджетними коштами форма 7д та 7 м подається як місячний, квартальний та річний за кожним з фондів окремо. Експертне пояснення щодо заповнення допоможе здати звіт без помилок.
38682

Державний бюджет 2024

Президент підписав Закон України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» від 09.11.2023 № 3460-ІХ (далі – Держбюджет 2024), який є основним фінансовим планом країни. Держбюджет-2024 набере чинності з 01.01.2024 р.
4281

Державний бюджет 2022: все, що потрібно знати бухгалтеру

Затверджено Держбюджет на 2022 рік, а це означає, що ми маємо всі основні цифри та можемо вже зараз прикинути деякі розрахунки. Що і зробив експерт. Ми вже все порахували та підготували для вас зручні таблиці, які спростять вашу роботу.
12499

Структура кодування програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету

Структура кодування програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету затверджена наказом Мінфіну від 14.01.2011 №11. Код кожної бюджетної програми відповідає коду функціональної класифікації видатків та кредитування бюджету
15340

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді