З вересня 2022 року у МВС з’явився новий обов’язок. Воно зобов’язане передавати до територіальних центрів комплектування (ТЦК) відомості про реєстрацію чи перереєстрацію, переобладнання, зняття з обліку транспортних засобів, що перебувають у власності підприємств, установ та організацій. Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України.
Урядом затверджено Положення № 1921, яке стосується підприємств, установ, організацій, незалежно від форми власності, і громадян - власників транспортних засобів. Положення визначає порядок виконання військово-транспортного обов’язку для задоволення потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Держспецзв’язку та Держспецтрансслужби (далі - військові формування) на особливий період транспортними засобами і технікою усіх типів і марок вітчизняного та іноземного виробництва, їх повернення під час демобілізації та компенсації шкоди, завданої транспортним засобам і техніці внаслідок їх залучення під час мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки та органи військового управління ведуть військовий облік транспортних засобів і техніки з метою планування передачі підприємствами, установами та організаціями транспортних засобів і техніки для задоволення потреб військових формувань на особливий період.
Для забезпечення ведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та органами військового управління військового обліку транспортних засобів і техніки органи Державної служби з безпеки на транспорті, інспекцій державного технічного нагляду місцевих держадміністрацій подають до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки інформацію про:
- реєстрацію (перереєстрацію);
- зміну реєстраційних даних;
- зняття з обліку транспортних засобів і техніки на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць.
Зазначена інформація подається щороку не пізніше 20 червня та 20 грудня або протягом п’яти робочих днів з дати надходження відповідних запитів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Інформація про реєстрацію (перереєстрацію) та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть бути призначені для задоволення потреб Збройних Сил та інших військових формувань в особливий період, подається до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки територіальними органами з надання сервісних послуг МВС щокварталу та протягом п’яти робочих днів з дати надходження відповідних запитів від таких центрів.
Згідно п. 15 Положення №1921, керівники підприємств, установ та організацій подають територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки щороку до 20 червня та 20 грудня інформацію про:
- наявність транспортних засобів і техніки;
- технічний стан транспорту;
- громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці.
Інформацію подають за формою «Відомість про наявність і технічний стан транспортних засобів і техніки, а також про громадян, які працюють на підприємстві, в установі та організації на таких транспортних засобах і техніці», наведеною у Додатку 1 до Положення №1921.
Увага! Керівники юридичних осіб, які не подають вчасно до ТЦК та СП інформацію про автомобілі своїх підприємств або установ, підлягають адміністративній відповідальності за ст. 210-1 КпАП, якою встановлено штраф під час особливого періоду від 5100 гривень до 8500 гривень. Водночас, громадяни - власники автотранспорту (зокрема і ті, що зареєстровані зараз як ФОПи) наразі не зобов'язані повідомляти ТЦК та СП про наявні в них автомобілі.