Днями Держаудитслужба провела брифінг, присвячений результатам діяльності за 2 роки. Окрім підбиття підсумків, увагу приділили концептуальним змінам у побудові державного фінансового контролю та планам на майбутнє.
Спікером брифінгу була особисто голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова. Вона розповіла, що Держфінінспекцію реорганізовано задля того, аби перейти від функцій контролю до аудиту, що має на меті запобігання нецільовому, неефективному використанню бюджетних коштів та майна. Нинішні зміни у порядку проведення державного фінансового контролю спрямовані на його оптимізацію і вдосконалення, де пріоритетною стає робота з попередження порушень.
Хоча, за словами пані Лідії, каральні функції у Держаудитслужби як органу державного фінансового контролю залишаються. Вона і надалі в межах своїх прав та повноважень, зокрема:
- вимагатиме від керівників, посадових осіб установ, що контролюються, усунути виявлені порушення;
- вилучатиме в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені платежі;
- ставитиме питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані кошти і позички використовуються з порушенням законодавства;
- накладатиме відповідно до закону на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення.
А ось чи можуть бюджетні установи розраховувати на допомогу компетентного органу в упередженні порушень? Лідія Гаврилова зазначила, що керівники бюджетних установ, особливо голови об’єднаних територіальних громад, не завжди мають достатній рівень знань для ведення фінансово-господарської діяльності. Тож аби упередити порушення в їхній роботі, Держаудитслужба намагатиметься їм максимально допомагати — в межах своїх можливостей, звичайно.
Тож допоки Держаудитслужба діє переважно в статусі карального органу, тижневик «Головбух: Бюджет» і надалі допомагатиме бухгалтерам бюджетних установ працювати без порушень.
Ми постійно висвітлюємо робочі ситуації, у яких вчинки бухгалтера органи контролю трактують як порушення. Даємо поради, як діяти правильно, аби не припуститися порушень. Докладно описуємо ситуації, потрапляючи в які бухгалтер навіть не усвідомлює, що вчиняє порушення. Чи-то навпаки — має оскаржувати висновки актів ревізії, оскільки діяв у межах законодавства.
А ще — проводимо семінари для бухгалтерів та керівників бюджетних установ, де вчимо працювати без порушень.
Корисно прочитати
- Як усувати порушення під час та після ревізії: поради колишнього ревізора
- Акт ревізії — не вирок для обізнаного бухгалтера
- Розрахунок обсягу спожитих орендарем послуг: як не допустити порушення
- Не бійся, та стережися, або Про матеріальну відповідальність бухгалтера
- Як почуватися впевнено під час ревізій: поради від колишнього ревізора