Держаудитслужба карає, а Головбух:Бюджет — упереджує

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Головбух Бюджет. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Днями Держаудитслужба провела брифінг, присвячений результатам діяльності за 2 роки. Окрім підбиття підсумків, увагу приділили концептуальним змінам у побудові державного фінансового контролю та планам на майбутнє.

Спікером брифінгу була особисто голова Держаудитслужби Лідія Гаврилова. Вона розповіла, що Держфінінспекцію реорганізовано задля того, аби перейти від функцій контролю до аудиту, що має на меті запобігання нецільовому, неефективному використанню бюджетних коштів та майна. Нинішні зміни у порядку проведення державного фінансового контролю спрямовані на його оптимізацію і вдосконалення, де пріоритетною стає робота з попередження порушень.

Хоча, за словами пані Лідії, каральні функції у Держаудитслужби як органу державного фінансового контролю залишаються. Вона і надалі в межах своїх прав та повноважень, зокрема:

  • вимагатиме від керівників, посадових осіб установ, що контролюються, усунути виявлені порушення;
  • вилучатиме в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені платежі;
  • ставитиме питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані кошти і позички використовуються з порушенням законодавства;
  • накладатиме відповідно до закону на керівників та інших службових осіб підконтрольних установ адміністративні стягнення.

А ось чи можуть бюджетні установи розраховувати на допомогу компетентного органу в упередженні порушень? Лідія Гаврилова зазначила, що керівники бюджетних установ, особливо голови об’єднаних територіальних громад, не завжди мають достатній рівень знань для ведення фінансово-господарської діяльності. Тож аби упередити порушення в їхній роботі, Держаудитслужба намагатиметься їм максимально допомагати — в межах своїх можливостей, звичайно.

Тож допоки Держаудитслужба діє переважно в статусі карального органу, тижневик «Головбух: Бюджет» і надалі допомагатиме бухгалтерам бюджетних установ працювати без порушень.

Ми постійно висвітлюємо робочі ситуації, у яких вчинки бухгалтера органи контролю трактують як порушення. Даємо поради, як діяти правильно, аби не припуститися порушень. Докладно описуємо ситуації, потрапляючи в які бухгалтер навіть не усвідомлює, що вчиняє порушення. Чи-то навпаки — має оскаржувати висновки актів ревізії, оскільки діяв у межах законодавства.

А ще — проводимо семінари для бухгалтерів та керівників бюджетних установ, де вчимо працювати без порушень.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Зустрічна звірка під час ревізії: обов’язки бухгалтера, ризики та захист прав

До вашої установи прийшли з ревізією і проводять зустрічну звірку? Пояснюємо, кого і як перевіряють, які документи готувати, як діяти бухгалтеру та керівнику, і як захистити свої права.
6006

Акт ревізії 2025: що робити з висновками ревізорів

Що таке акт ревізії, як його читати та на що звертати увагу, які документи надати ревізорам? Як правильно написати пояснення та як діяти, коли не згодні з висновками ревізорів — далі у статті
33430

Товарно-транспортна накладна: бланк та зразок заповнення 2025

Товарно-транспортна накладна – це належне оформлення процесу транспортування ТМЦ в усіх його учасників. Вона необхідна і для бухобліку, і для контролю перевезення. У статті знайдете актуальний бланк ТТН 2025, зразок заповнення та поради щодо виправлення помилок у документі.
192183

Як розпорядник бюджетних коштів відповідає за помилки одержувача

Яких порушень найчастіше припускаються розпорядники та одержувачі бюджетних коштів? Чим може завершитися перевірка, якщо аудитори виявляють серйозні недоліки у використанні бюджетних ресурсів? У статті розповідаємо, які помилки притаманні одержувачу та чому це може стати головним болем розпорядника бюджетних коштів.
23643

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді