Який строк відпустки для військових доступний під час воєнного стану

Особливості надання відпусток військовослужбовцям під час дії воєнного стану – роз'яснення.

Які варіанти відпусток доступні військовим під час дії воєнного стану

Калькулятор днів щорічної відпустки

Основна відпустка

Щороку військовослужбовець може отримати до 30 днів основної відпустки. Вона надається частинами протягом календарного року, за умови що основна безперервна її частина становитиме не менш ніж 15 календарних днів. До 18 травня 2024 року була чинною норма, що частина відпустки може становити не більш ніж 15 днів. Тобто тепер основна частина відпустки може бути більшою.

Чи можуть відмовити в наданні відпустки?

Законодавчо прописано, що основна відпустка надається «за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу». Тож, якщо підрозділ укомплектований менш ніж на 70 відсотків, не погодити рапорт можуть.

Також слід враховувати й інші причини. Наприклад, коли у відпустку одночасно хоче піти значна кількість військовослужбовців. Звісно, що всіх не відпустять. Зазвичай відпускають по 1–2 людини зі взводу, або до 4 військовослужбовців з роти. Тому в підрозділі має бути графік відпусток. Або військовослужбовці мають між собою домовитися, хто та коли піде у відпустку. Це значно полегшує весь процес.

Крім цього, потрібно враховувати ситуацію, в якій перебуває підрозділ. Адже вибуття навіть невеликої кількості бійців може значно вплинути на боєздатність.

Тобто причини для відмови у наданні відпустки є. Але така відмова має бути обґрунтованою. Юристи радять робити 2 примірники рапорту. На одному мають бути номер, дата та підпис того, хто прийняв цей рапорт. Аби потім можна було оскаржувати відмову або бездіяльність. Але на практиці це далеко не завжди працює. Можливо, впровадження застосунку «Армія+», де можна буде подавати рапорти в електронному вигляді, полегшить весь процес.

Якщо військовий вважає, що його необґрунтовано не відпускають у відпустку, він може звернутися на гарячу лінію Міноборони.

Відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин

Це другий вид відпусток, який надається під час дії воєнного стану. Вона може надаватися терміном до 10 днів. При цьому зберігається виплата грошового забезпечення.

Військовослужбовець має вказати в рапорті, які саме сімейні обставини або поважні причини спонукають його піти в таку відпустку, а також, за можливості, надати відповідні документи до рапорту. Якщо цього не зробити, то у відпустці можуть відмовити.

Законом передбачено, що основна відпустка та відпустка за сімейними обставинами надаються без урахування часу, необхідного для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад, але не більш ніж дві доби в один кінець.

Відпустка за знищену техніку

Це новий вид відпусток, який з’явився після ухвалення закону про мобілізацію. 21 травня Кабінет Міністрів України затвердив порядок надання такої відпустки. Зокрема, за яку техніку і скільки днів додаткової відпустки може отримати військовослужбовець у разі знищення ворожої техніки.

Загалом на рік можна отримати не більш ніж 15 днів такої відпустки. Вона може надаватися не лише тому, хто безпосередньо знищив техніку, але й іншим військовослужбовцям, які брали участь у виявленні та знищенні ворожої техніки. Вони можуть отримати таку ж кількість днів, як і військовослужбовець, який техніку знищив.

Але важливо пам’ятати, що знищення техніки має бути підтвердженим

Наразі це основні варіанти відпусток, які доступні військовослужбовцям під час дії воєнного стану. Але також є відпустки, які надаються за специфічних умов.

Відпустка після звільнення з полону

Якщо військовослужбовець, звільнений з полону, виявив бажання продовжувати службу, але має потребу у відпочинку, то за його бажанням йому надається додаткова відпустка із збереженням грошового забезпечення тривалістю 90 календарних днів без поділу на частини. Відкликати з такої відпустки можуть лише за згодою військовослужбовця.

Відпустка на лікування

Така відпустка надається за висновком ВЛК для лікування у зв’язку з хворобою, або після поранення (контузії, травми або каліцтва). Термін такої відпустки визначається лікарями. Але загальний термін лікування може тривати не більш ніж 12 місяців. Весь цей час за військовослужбовцем зберігається виплата грошового забезпечення.

Відпустки для колишніх засуджених

Нещодавно у війську з’явився новий вид військовослужбовців. Це люди, яких умовно-достроково звільнили від відбування покарання, і вони вступили на службу за контрактом. Основну щорічну відпустку вони отримати не зможуть. Але їм може надаватися відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин. Терміном до 10 днів.

Невикористані відпустки під час воєнного стану

Якщо військовослужбовець не зміг використати відпустку або використав її лише частково, то надалі така відпустка надається вже після закінчення дії воєнного стану.

У такому разі дозволяється за бажанням військовослужбовців об’єднувати щорічні основні відпустки, але при цьому загальна тривалість об’єднаної відпустки не може перевищувати 90 календарних днів.

Також є опція – отримати компенсацію. Це можна зробити вже під час звільнення.

Джерело: АрміяInform

вебінар індексація зарплати

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка без збереження заробітної плати

Бувають обставини, коли відпустка без збереження заробітної плати – інколи єдиний вихід для працівника та роботодавця. Розглянемо, кому надається відпустка без збереження заробітної плати під час воєнного стану та якої тривалості.
93709

Розрахунок відпускних на прикладах 2024

Тримайте алгоритм нарахування відпускних для виплати працівникові. Розглянемо, що потрібно врахувати бухгалтеру, аби провести розрахунок відпускних у 2024 році з урахуванням останніх змін у правилах розрахунку середньої зарплати та обставин воєнного стану.
228033

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами 2024

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами належить до соціальних відпусток. Її надають працівниці, яка є вагітною або народила/усиновила немовля. Процедура надання цієї відпустки змінилась у листопаді 2023 року. Що має зробити вагітна працівниця аби отримати відпустку, як перенести початок відпустки, як її продовжити, оплатити, які дії має зробити роботодавець, а які працівниця розглянемо детальніше у публікації.
5282

Наказ про відкликання з відпустки

Відкликання з відпустки працівника – чи можна це зробити? Як скласти розпорядження про відкликання з відпустки, наказ? Роз’яснимо покроково.
58167

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді