Електронний документ учасника бюджетного процесу має містити електронну печатку

Учора, 22.08.2024, набрали чинності зміни до Порядку обміну електронними документами між Мінфіном та учасниками бюджетного процесу на місцевому рівні.

електронна печатка учасника бюджетного процесу

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Віднині місцеві фінансові органи зобов’язані передавати Мінфіну щомісяця до останнього робочого дня місяця:

  • очікувані помісячні обсяги видатків;
  • очікувані поденні обсяги операцій з тимчасово вільними коштами на депозитних рахунках;
  • очікувані поденні обсяги місцевих запозичень та платежів за місцевим боргом в національній валюті.

Слід також дотримувати вимог до електронних документів щодо наявності погодження місцевого фінансового органу та електронної печатки учасників бюджетного процесу. Так, електронні документи, визначені у пунктах:

  • 7–9 таблиці 1 мають містити електронну печатку;
  • 8, 9 таблиці 2 – електронну печатку місцевого фінансового органу;
  • 11–14 таблиці 2 – електронну печатку головного розпорядника або відповідального виконавця (залежно від форми документа.

Електронні документи, наведені у пунктах 8, 9, 15–19 таблиці 2, потребують погодження відповідним місцевим фінансовим органом.

Кваліфікований сертифікат електронного підпису додатково до ідентифікаційних даних посадових (уповноважених) осіб має містити ідентифікаційні дані відповідного учасника бюджетного процесу на місцевому рівні (найменування та ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України).

Для підтвердження достовірності походження та цілісності електронного документа може використовуватися кваліфікована електронна печатка або удосконалена електронна печатка, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронної печатки.

Окрім цього, у Порядку визначили обов’язок створення електронних документів учасниками бюджетного процесу та обов’язок подання цих документів:

  • до розпорядника вищого рівня, до мережі якого включені розпорядники нижчого рівня/одержувачі (обов’язок розпорядника нижчого рівня/одержувача);
  • місцевого фінансового органу або Мінфіну (обов’язок головного розпорядника/відповідального виконавця);
  • до Мінфіну (обов’язок місцевого фінансового органу).

Місцеві фінансові органи, головні розпорядники та розпорядники нижчого рівня, що мають свою мережу, здійснюють консолідацію на підставі електронних документів розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, що включені до їх мережі.

Накази Мінфіну від 22.07.2024 № 351 та від 01.08.2024 № 381, які змінюють Порядок, набрали чинності 22.08.2024.

передплата журнал для бухгалтерів

Статті за темою

Усі статті за темою

Відшкодування комунальних послуг орендарями

Як розрахувати відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах? Скачайте Договір відшкодування комунальних послуг орендарями в бюджетних установах.
33518

Програмна класифікація видатків: обираємо назву бюджетної програми

У бюджетному процесі застосовують програмно-цільовий метод. Суть його полягає в управлінні коштами місцевого бюджету для досягнення конкретних результатів, цілей, вирішення проблем місцевої громади. При цьому оцінюють ефективність використання коштів місцевого бюджету на кожній стадії бюджетного процесу. Основним елементом цього методу є бюджетна програма.
1554

Реєстрація бюджетних зобов’язань: робочі ситуації

Реєстрація бюджетних зобов’язань: ➤ термін реєстрації ➤ підтвердні документи для реєстрації ➤ зразок заповнення реєстру бюджетних зобов’язань ➤ зразок заповнення реєстру бюджетних фінансових зобов’язань.
34590

Коди економічної класифікації видатків бюджету: інструкція застосування

Мінфін регулярно оновлює інструкцію зі застосування КЕКВ. Це зумовлює проблеми в установах, адже вони планують видатки у кошторисах за старими КЕКВ, а проводити їх потрібно вже за новими. Актуальні коди економічної класифікації видатків бюджетних установ 2024 року та їх застосування – у цьому огляді.
342375

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді