Калькулятор індексації зарплати
Як зазначає голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, серпнева інфляція була мінімальною за останні 5 місяців. Перед цим у травні 2024 року до попереднього місяця ціни виробників зросли на 7,2%, у червні на 14%, у липні на 8,8%.
У річному вимірі (до серпня 2023 року) промислова інфляція залишається на високому рівні, хоча й дещо пригальмувала до 31,2% (проти 33,3% у липні).
Найбільше ціни виробників у річному вимірі зросли у таких галузях промисловості:
- постачання електроенергії, газу, пари (+56,2%);
- виробництво фармацевтичних продуктів (+25,6%);
- виробництво коксу та нафтопродуктів (+16,1%).
Річна виробнича інфляція продовжує обумовлюватись насамперед зростанням енергетичних витрат. Це пов’язано із:
- здорожчанням е/е для непобутових споживачів через втрати у генеруючих потужностях;
- необхідність імпорту е/е;
- зростання витрат на альтернативні джерела енергії тощо.
Гетманцев зазначив, що, водночас, у серпні, за оцінками НБУ, ситуація дещо поліпшилася з огляду на більш ранній вихід з ремонту АЕС та зменшення споживання зі зниженням температур. Це дозволило стабілізувати енергопостачання і сповільнити енергетичну інфляцію в останній місяць літа.
У вересні – жовтні ціни виробників у річному вимірі ймовірно продовжать гальмувати, через високу базу минулого року. Як випливає із чинного макро-прогнозу, уряд (МЕРТ) очікує на розворот виробничої інфляції і її уповільнення до 9,8% на кінець поточного року.
«На ціни виробників продовжують тиснути проблеми на ринку праці, що обумовлюють зростання вартості робочої сили (у ІІ кварталі 2024 року середня зарплата у промисловості зросла на 26%, рік до року). У будь-якому випадку, розгін промислової інфляції до 30%+ у річному вимірі не залишиться не поміченим для цін споживчого ринку. Це один із про-інфляційних факторів, який актуалізувався у порядку денному другої половини цього року», – зауважив Данило Гетманцев