Замість висновку МСЕК – оцінка працездатності

Автор
консультант з обліку та оподаткування, Київ
Мінсоцполітики оприлюднили законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема, осіб з інвалідністю».

мсек оцінка працездатності

Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?

Законопроєкт запроваджує перехід від встановлення статусу особи з інвалідністю на підставі висновку МСЕК, до оцінки працездатності. Оцінка працездатності передбачатиме оцінювання впливу наявних функціональних обмежень особи на її здатність до трудової діяльності.

Оцінка працездатності буде частиною реабілітаційного відновлювального процесу. Здоров’я працівника відновлюватимуть за принципом індивідуального підходу і надання необхідних саме йому реабілітації та соціальної підтримки. Без встановлення особі статусу інвалідності, реабілітаційний процес включатиме надання людині допоміжних засобів реабілітації, соціальних послуг, необхідних безкоштовних ліків і перенавчання за потреби. Оцінку працездатності проводитимуть на завершальному етапі після отримання людиною усього комплексу реабілітації.

Законопроєкт вводить нові статуси:

  • «стійке повне обмеження працездатності» – передбачатиме автоматичне нарахування людині щомісячної страхової виплати;
  • «стійке часткове обмеження непрацездатності» – людина отримуватиме допомогу у поверненні до попередньої роботи, пошуку нової роботи, навчанні чи перенавчанні та щомісячну виплату за умови сприяння своєму працевлаштуванню.

Особа, що за результатами оцінки буде визнана працездатною, вважатиметься такою, що не потребує підтримки від системи соціального страхування, оскільки спроможна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя.

На думку розробників, зміни забезпечать справедливість у соціальному страхуванні через впровадження нового механізму оцінки працездатності, що базується на міжнародних стандартах. Оцінку надаватимуть дистанційно й анонімно, на основі інформації, що не міститиме імені та прізвища людини. Заява на оцінку працездатності подаватиметься після реабілітації в електронному або паперовому форматі на основі реабілітаційного направлення. Статус працездатності визначатиме незалежний експерт:

Виплати для осіб, які потребують підтримки під час реабілітації, будуть не лише збережені, але й збільшені. Зміни гарантують, що ті, хто тимчасово втратив працездатність через хворобу чи травму, отримуватимуть більшу фінансову допомогу. Страхова виплата може виплачуватися особі терміном до одного року, на випадок, якщо процес реабілітації є складним і тривалим.

Особам, які отримали стійке обмеження працездатності, буде здійснюватися страхова виплата у зв’язку із стійким обмеженням працездатності замість пенсії по інвалідності та щомісячної страхової виплати, які за змістом дублюють одна одну. Розмір страхової виплати коригуватимуть у разі, якщо у застрахованої особи є інші джерела доходу.

Однак усі ці новації будуть застосовуватись лише для нових страхових випадків, що настали після набрання чинності відповідного закону. Набрання чинності передбачено законопроєктом через один рік після офіційного опублікування закону.

Пропозиції та зауваження до законопроєкту Мінсополітики прийматиме до 18.11.2024 на електронну скриньку (e-mail): [email protected].

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Одноразова грошова допомога родинам загиблих військових 2025

Сім'я військового, який загинув, захищаючи Батьківщину, має право отримати компенсацію – одноразову грошову допомогу (ОГД). Зазначену гарантію держава обіцяє сплатити родині загиблого військового. Що змінилося у виплаті одноразової грошової допомоги у 2025 році - розглянемо детальніше це питання.
8382

Прожитковий мінімум 2025

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Цю гарантію закріплено у частини третій статті 46 Конституції України. Розглянемо що ж собою являє такий показник як прожитковий мінімум 2025 року, розмір якого визнає Держбюджет-2025
12469

Страховий стаж: як обчислити і коли враховувати

Дані про страховий стаж потрібні бухгалтеру у низці випадків, наприклад нарахуванні лікарняних, декретних, пенсій та інших соцвиплат. У консультації – про те, як дізнатися про страховий стаж, як він розраховується бухгалтером у тих чи інших ситуаціях.
62165

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді