Коли можливе звільнення працівника з ініціативи роботодавця

Які особливості звільнення працівника з ініціативи роботодавця – роз'яснення

Коли можливе звільнення працівника з ініціативи роботодавця

Лікарняні-2025: не хапайтеся за голову 4 квітня, читайте зараз

Звільнення працівника з ініціативи роботодавця можливе виключно на підставах та у порядку, передбачених чинним законодавством. Щоб уникнути трудових спорів, важливо дотримуватися усіх процедур і правил, передбачених Кодексом законів про працю України.

Підстави для звільнення працівників за ініціативою роботодавця 

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 41 Кодексу законів про працю України (КЗпП), роботодавець має право звільнити працівника, якщо внаслідок бойових дій знищено або втрачено засоби виробництва та інші необхідні умови для виконання роботи. Однак звільнення можливе лише за відсутності можливості переведення працівника на іншу посаду за його згодою.

Особливості звільнення в умовах війни:

  • необхідно враховувати, що окремі категорії працівників можуть бути звільнені лише у випадку повної ліквідації підприємства. Кожен випадок слід обґрунтувати та здійснити за процедурою, що передбачена законом.

Покрокова процедура звільнення:

  1. Повідомити працівників про заплановане звільнення та запропонувати йому іншу роботу, якщо це можливо.
  2. Проінформувати службу зайнятості у разі масового вивільнення.
  3. Переведення на іншу роботу працівника, який надав згоду.
  4. Звільнення працівника, якого неможливо перевести.
  5. Забезпечення повного розрахунку та видача необхідних документів.

Також, протягом року після звільнення, працівник має право на пріоритетне працевлаштування, якщо роботодавець відкриває аналогічну вакансію. Важливим є також обов’язок виплатити вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку.

Окремі випадки:

  • мобілізовані працівники;
  • припинення трудового договору через смерть.

Складні питання стосуються звільнення мобілізованих працівників, для яких законодавством передбачені спеціальні гарантії. У випадках, коли працівник зник або загинув, трудовий договір може бути припинений на підставі свідоцтва про смерть, виданого державним органом реєстрації актів цивільного стану.

Джерело: офіційний сайт Децентралізація

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Оплата надурочних при остаточному розрахунку

Оплата надурочних при звільнені потребує розрахування середньомісячних годин та годинної ставки. Експерт підкаже як розрахувати середньомісячну кількість годин за обліковий період та годинну ставку для оплати надурочних
14354

Скорочення працівників

Алгоритм скорочення працівників під час карантину й не тільки розглянемо у даній консультації
15625

Розрахунок середньої заробітної плати – експертні приклади на 2025 рік

Розрахунок середньої зарплати потрібен для відпускних, відрядження, вихідної та матеріальної допомоги, декретних та лікарняних. Переконатися, що всі розрахунки проведені правильно, допоможуть наші приклади
298536

Розрахунок при звільненні: приклади

Як нараховуються розрахункові виплати при звільненні працівника – зарплата за останній місяць, компенсація невикористаної відпустки, вихідна допомога. Які особливості оподаткування вихідної допомоги, чи нараховується за нею ЄСВ. Як показати вихідну допомогу в Додатку 4ДФ до Податкового розрахунку, приклад нарахування розрахункових при звільненні працівника – у цьому огляді.
193448

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді