Затверджено політику державної власності – ключовий документ для реформи держкомпаній

Кабмін затвердив політику державної власності, яка спрямована на покращення управління державними активами та залучення інвестицій

Затверджено політику державної власності - ключовий документ для реформи держкомпаній

Новації КЗпП: службова перевірка з відстороненням, звільнення за розголошення інформації

Документ є ключовим для впровадження норм Закону № 3587-IX, що вдосконалює корпоративне управління, та враховує принципи ОЕСР. Міністерство економіки розробляло політику впродовж останніх девʼяти місяців після ухвалення цього закону.

«Політика держвласності визначає роль держави в управлінні держкомпаніями, окреслює, які компанії є стратегічними для країни та які завдання вони повинні виконувати, а також запроваджує високі стандарти корпоративного управління в державному секторі економіки – зазначила Перший віце-прем’єр-міністр – Міністр економіки України Юлія Свириденко.  – Разом з цим документом вперше в Україні запроваджується чітка та прозора політика винагороди для керівників та членів наглядових рад держкомпаній, а також – дивідендна політика. Ці заходи дозволять підвищити ефективність управління державними активами та залучити інвестиції в економіку».

Політика державної власності передбачає:

  1. Чітке визначення, в яких секторах економіки держава повинна зберігати свою присутність. 
  2. Оптимізацію портфеля державних активів. Йдеться про приватизацію чи ліквідацію підприємств, які не є стратегічно важливими для держави.
  3. Впровадження сучасних стандартів корпоративного управління на основі принципів ОЕСР, що серед іншого передбачає створення незалежних наглядових рад.
  4. Критерії обов’язковості утворення наглядових рад.
  5. Плани щодо підвищення ефективності, збереження і підвищення вартості активів.
  6. Правила звітності та визначення цілей діяльності держкомпаній.
  7. Правила організації управління, розподілу функцій і повноважень між органами держави та компаній.

Ухвалення політики держвласності є одним із індикаторів «Плану України для Ukraine Facility» та маяком меморандуму з МВФ. Документ враховує кращі світові практики, оскільки напрацьовувався в консультаціях з міжнародними партнерами. До розробки політики долучилися представники ЄБРР, ЄС, МВФ, Світового банку, ОЕСР, USAID/Ukaid (проєкт SOERA). Проект політики розробили за підтримки ЄБРР із залученням зовнішніх консультантів.

Після ухвалення політики державної власності наступними кроками буде проведення тріажу – визначення та поділ компаній на ті, що залишаються у державні власності,  і такі, що будуть приватизовані чи ліквідовані.

Також відбуватиметься формування наглядових рад в державних компаніях, які підпадають під критерії, та робота над розмежуванням спеціальних обов'язків держкомпаній.

Джерело: офіційний сайт Мінекономіки

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Кошторис бюджетної установи – зразок складання та особливості

Кошторис – це головний плановий документ бюджетної установи. Без нього витрачання бюджетних коштів стає нецільовим. Тому складати кошторис бюджетної установи – важливий процес, за якого норми закону потрібно чітко дотримати, а всі витрати-доходи перерахувати.
166104

7 компетенцій бухгалтера, які допоможуть знайти більш оплачувану роботу в 2025 році

Чи зможе ви назвати основні компетенції бухгалтера, які допоможуть вам створити позитивне враження про себе? Вибудовуйте і підтримуйте свою репутацію, імідж, опановуйте професійну майстерність. Те, що називаєте майбутнім, будуєте вже зараз. Тож ідіть сміливо своїм шляхом і досягайте успіху!
6996

Облік нематеріальних активів у бюджетних установах

Нематеріальні активи – це ліцензії, патенти, винаходи, комп’ютерні програми, авторські права та інші об’єкти інтелектуальної власності й права на провадження діяльності. В обліку бюджетної установи вони можуть пройти і як матеріальні витрати, і як нематеріальні активи, і навіть у складі основних засобів. Від чого це залежить – у огляді про облік нематеріальних активів.
26913

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді