Нові концепції освітніх галузей: що зміниться

Міносвіти почало розробляти концепції освітніх галузей, які допоможуть зробити навчання сучаснішим і практичнішим

Нові концепції освітніх галузей: що зміниться

Працевлаштування осіб з інвалідністю: звітуєте правильно?

Мета концепцій – визначити сильні сторони української освіти й запропонувати шляхи вдосконалення тих практик, що показують меншу ефективність.

На основі концепцій будуть створені:

  • програми навчання для вчителів;
  • навчальні програми для учнів й учениць;
  • рекомендації для авторських колективів, які створюють підручники та інші навчальні матеріали;
  • моделі сучасних кабінетів (природничих лабораторій, майстерень, мистецьких студій тощо). Це дасть змогу спрямувати кошти субвенцій на реалізацію цих змін.

Реформа «Нова українська школа» акцентує не лише на знаннях, а й практичності того, що вивчають школярі. Концепції допоможуть цілісно простежити те, що учні й учениці вивчають з 1 до 12 класу, та надати вчительству зрозумілі інструменти, наприклад, як викладати математику так, щоб учнівство могло застосовувати її в реальному житті, як заплатити податки, порахувати бюджет сімʼї чи закупи в магазині.

На кожному етапі роботи залучатиметься громадськість. МОН запрошує освітян і освітянок пройти опитування, щоб поділитися думками та ідеями про те, що саме варто оновити, додати чи зберегти в нинішній системі освіти.

«Нашому суспільству потрібно створити консолідоване бачення, яким має бути випускник школи, враховуючи виклики війни. Це виклики, повʼязані з розвитком стійкості, адаптивності, громадянської позиції, що спонукатимуть молодь залишатися й повертатися в Україну та бажати зробити внесок в її процвітання», – пояснила заступник Міністра освіти і науки України Надія Кузьмичова.

Як відбувається робота

Формується спільнота візійних експертів і практиків, які у складі робочих груп аналізуватимуть сучасні освітні тенденції, методи викладання та виклики, що постали перед освітніми галузями під час реалізації реформи НУШ.

Коли чекати результатів

Перші напрацювання будуть опубліковані навесні 2025 року. До цього часу триватимуть регулярні опитування й зустрічі з учителями, учнями й батьками, щоб врахувати їхні ідеї та потреби.

Що таке освітня галузь

Освітня галузь обʼєднує споріднені предмети й курси. Наприклад, до природничої освітньої галузі входить фізика, хімія, біологія, географія, екологія, астрономія як окремі предмети. Або ж їх вивчають як інтегрований природничий курс, який охоплює знання і навички з усіх цих дисциплін.

Навіщо створювати концепції освітніх галузей

Пандемія і повномасштабна війна змінили нашу реальність. Освіта має відповідати на виклики, які є в сучасному світі, і пропонувати школярам і школяркам ті знання, які вони використають у щоденному житті. Нині ми маємо як успішні практики, так і ті, що потребують оновлення. У концепціях буде збережено й виокремлено найкращі елементи освіти та запропоновано конкретні зміни для вдосконалення менш ефективних підходів.

Водночас засадничі принципи реформи НУШ залишаються незмінними:

  • компетентний підхід;
  • віра в таланти;
  • цінність кожної особистості тощо.

Що буде після розроблення концепцій

Для пілотних галузей:

  • буде розроблено або оновлено навчальні програми;
  • створено сучасні навчальні матеріали та модельні кабінети.

Цей пакет – концепції, програми й матеріали – протестують з вересня 2025 року в пілотних школах. Перед запуском МОН планує оновити освітні простори згідно з концепціями.

Джерело: офіційний сайт МОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Компенсація за невикористану відпустку: розрахунок 2025

Експерт допоможе розібратися, коли, кому та як надавати компенсацію за невикористані відпустки. На прикладах розберемося в особливостях розрахунку компенсації за невикористані відпустки, її нарахуванні та оподаткуванні
421754

Заява про відкриття та закриття рахунків

Відкриття та закриття рахунків актуально на початку та в кінці року, а також в процесі реорганізації або утворення бюджетної установи. Тримайте зразки заяви про відкриття та закриття рахунків.
49413

Як відобразити в обліку вибуття основних засобів

Кожен знає: основні засоби, що перебувають на балансі в установі та активно експлуатуються, можуть зношуватися, старіти морально, чи втрачати потужність. Тобто вони втрачають ознаки, за якими їх в бухобліку визнавали активом. У такому разі в керівника установи з’являється повне право ухвалити рішення про ліквідацію таких об’єктів основних засобів, продаж чи передачу без оплати іншій бюджетній установі тощо. А у бухгалтера – потреба відобразити в обліку вибуття основних засобів
11221

Штраф за неоформленого працівника: вбережіть себе

Перевірки Держпраці та острахи бухгалтера та керівника в першу чергу пов’язані зі значними фінансовими штрафами. І навіть якщо все ніби гаразд і неоформлених працівників в установі немає, – ризик заробити штраф за неоформлення трудових відносин за наявності цивільно-правових договорів існує. Які вони штрафи нинішні?
27362

Відпустка особі з інвалідністю: особливості

Говорімо про відпустки особам з інвалідністю. Якими правами можуть скористатися працівники, коли доступна додаткова відпустка особам з інвалідністю та як компенсувати дні відпустки особам з інвалідністю – у відповідях експерта
28963

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді