Президент підписав Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування

Мешканці громад тепер можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів, а депутати зобовʼязані звітувати перед ними

Президент підписав Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування

📞 5 відповідей на запитання з Гарячої лінії

Президент України підписав Закон № 3703-IX, що запроваджує для мешканців громад кілька ефективних інструментів місцевої демократії.

Йдеться, зокрема, про:

  • місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями у форматі реальних зустрічей, де будуть зобовʼязані відповідати на їх запитання;
  • підвищення ефективності електронних петицій, результати яких міськради відтепер будуть зобовʼязані розглянути на найближчій сесії.

Про це повідомила Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

Йдеться, за її словами, про ухвалений у 2024 році законопроєкт № 7283, який 6 січня підписав Президент Україні Володимир Зеленський. Він є одним з ключових для того, щоб сприяти децентралізаційним процесам в Україні.

Він передбачає запровадження для мешканців громад наступні засоби впливу на рішення щодо життєдіяльності громади:

  • публічні консультації;
  • громадські обговорення;
  • загальні збори;
  • участь мешканців громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету.

Крім цього, місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями – досі це відбувалося раз на рік. Але тепер депутати будуть зобов’язані не просто звітувати перед своєю громадою, а робити це на відкритих зустрічах, де відповідатимуть на питання, вестимуть активну дискусію, публікуватимуть свої звіти, щоб виборці бачили, що робить обраний ними місцевий депутат.

Ще одна важлива норма, яку запроваджує законопроєкт – запровадження місцевих референдумів. До завершення воєнного стану, згідно з Законом, вони неможливі, але після його завершення їх обов’язково почнуть проводити.

«До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом як референдум ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтись» – зазначила народна депутатка.

Також віднині більший вплив матитуть електронні петиції, оскільки їх результати зобовʼяжуть розглядати набагато оперативніше – на черговій сесії міськрад. Інший важливий пункт Закону, який вступає в силу від 06 січня – встановлення обов’язку сільської, селищної, міської ради затверджувати статут територіальної громади. До 1 січня 2027 року ОМС мають привести у відповідність до закону чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

За словами Шуляк, до першої редакції ухваленого законопроєкту № 7283 було подано чимало правок, які зрештою були враховані і законопроєкт нарешті підтримали у Парламенті. Для продовження реформи децентралізації він – один з ключових, оскільки передбачає активну участь людей в життєдіяльності громади не лише на період виборів, а й між ними.

«Ми чітко усвідомлювали, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, «провисають» далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але відсьогодні один з них, який впроваджує необхідні ефективні інструменти місцевої демократії, нарешті вступає в силу», – резюмувала Олена Шуляк.

Джерело: офіційний сайт ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як проводять перевірку в ОМС

Стаття присвячена питанням видів державного контролю за фінансово-господарською діяльністю органів місцевого самоврядування. Дізнаєтеся також як ревізори готуються до ревізії та отримаєте поради як підготуватися до зустрічі з ревізорами і на які моменти господарської діяльності звернути увагу.
11253

Як здійснити розрахунок заробітної плати старости: приклади

Староста — важлива посада в сучасних органах місцевого самоврядування. Як розрахувати зарплату старости. Який староста має посадовий оклад, доплати й надбавки, оздоровчі, матеріальну допомогу. Все закріплено на прикладі, що містить і бухгалтерські проведення
24666

Чи проводити щорічну оцінку в ОМС

Чи проводиться зараз щорічна оцінка виконання посадовців ОМС? Чи заміняє атестація щорічну оцінку? Ці та інші пов’язані питання – в консультації
19731

Облік безоплатно отриманих основних засобів

Бюджетні установи отримують основні засоби без оплати: від юридичних і фізичних осіб як дарунок, а також від інших бюджетних установ. Як показати в обліку дарунки – від отримання до амортизації
41019

Благодійна допомога ОМС

Стаття присвячена питанню законного способу отримання благодійної допомоги органами місцевого самоврядування
14891

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді