Президент підписав Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування

Мешканці громад тепер можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів, а депутати зобовʼязані звітувати перед ними

Президент підписав Закон щодо народовладдя на рівні місцевого самоврядування

📢Військовий збір 5%: як утримувати з 1 грудня

Президент України підписав Закон № 3703-IX, що запроваджує для мешканців громад кілька ефективних інструментів місцевої демократії.

Йдеться, зокрема, про:

  • місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями у форматі реальних зустрічей, де будуть зобовʼязані відповідати на їх запитання;
  • підвищення ефективності електронних петицій, результати яких міськради відтепер будуть зобовʼязані розглянути на найближчій сесії.

Про це повідомила Голова Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.

Йдеться, за її словами, про ухвалений у 2024 році законопроєкт № 7283, який 6 січня підписав Президент Україні Володимир Зеленський. Він є одним з ключових для того, щоб сприяти децентралізаційним процесам в Україні.

Він передбачає запровадження для мешканців громад наступні засоби впливу на рішення щодо життєдіяльності громади:

  • публічні консультації;
  • громадські обговорення;
  • загальні збори;
  • участь мешканців громади в питаннях формування й розподілу місцевого бюджету.

Крім цього, місцеві депутати будуть зобов’язані звітувати перед мешканцями – досі це відбувалося раз на рік. Але тепер депутати будуть зобов’язані не просто звітувати перед своєю громадою, а робити це на відкритих зустрічах, де відповідатимуть на питання, вестимуть активну дискусію, публікуватимуть свої звіти, щоб виборці бачили, що робить обраний ними місцевий депутат.

Ще одна важлива норма, яку запроваджує законопроєкт – запровадження місцевих референдумів. До завершення воєнного стану, згідно з Законом, вони неможливі, але після його завершення їх обов’язково почнуть проводити.

«До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом як референдум ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтись» – зазначила народна депутатка.

Також віднині більший вплив матитуть електронні петиції, оскільки їх результати зобовʼяжуть розглядати набагато оперативніше – на черговій сесії міськрад. Інший важливий пункт Закону, який вступає в силу від 06 січня – встановлення обов’язку сільської, селищної, міської ради затверджувати статут територіальної громади. До 1 січня 2027 року ОМС мають привести у відповідність до закону чинний статут територіальної громади або затвердити новий.

За словами Шуляк, до першої редакції ухваленого законопроєкту № 7283 було подано чимало правок, які зрештою були враховані і законопроєкт нарешті підтримали у Парламенті. Для продовження реформи децентралізації він – один з ключових, оскільки передбачає активну участь людей в життєдіяльності громади не лише на період виборів, а й між ними.

«Ми чітко усвідомлювали, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, «провисають» далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але відсьогодні один з них, який впроваджує необхідні ефективні інструменти місцевої демократії, нарешті вступає в силу», – резюмувала Олена Шуляк.

Джерело: офіційний сайт ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Витрати на освітню субвенцію у 2025 році

Місцеві бюджети з державного бюджету отримують трансферти на спільні цільові програми. Освітня субвенція – це один з таких трансфертів. Про умови її отримання та перелік витрат, на які можна витрачати кошти освітньої субвенції – у цьому огляді
6191

ІАС «LOGICA» методичні рекомендації

Впровадження інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів дозволило оперативно взаємодіяти Мінфіну, ДПС, Казначейству, ОМС та учасникам бюджетного процесу на місцевому рівні. Як і будь-яка інша ІАС має свої правила реєстрації, перереєстрації, взаємодії її учасників. Розглянемо що таке ІАС «LOGICA», які правила встановлені щодо реєстрації та взаємодії користувачів та які НПА при цьому потрібно враховувати, які ІАС «LOGICA» рекомендації використовувати.
7503

Субвенція місцевим бюджетам

Субвенція – це виплата із державного бюджету місцевим бюджетам, яку надають лише на конкретні цілі. На що вона виділяється щороку – у цьому огляді.
58157

Виплати премій до професійних свят і святкових днів робітникам ОМС

Наближаються свята, і є гарна ідея преміювати всіх працівників органу місцевого самоврядування (ОМС). Постає питання, а чи можна це зробити? Яка різниця у преміюванні робітників і посадовців ОМС, як назвати причину преміювання – відповідь у консультації.
47113

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді