Бронюйте працівників із 2 квітня за оновленим Порядком
Прощавай, Господарський кодексе! Як зміняться правила гри?
02.04.2025 в «Урядовому кур’єрі» оприлюднили текст постанови КМУ від 28.03.2025 № 360 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76» (далі – постанова № 360).
Постанова № 360 внесла зміни до:
- Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Порядок бронювання військовозобов’язаних);
- Критеріїв та Порядку за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період, затверджених постановою КМУ від 27.01.2023 № 76 (далі – Критерії).
Зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних із 2 квітня 2025 року
- Забронювати можна всіх працівників держпідприємства Міноборони «Агенція оборонних закупівель» та «Державний оператор тилу», уповноважених Міноборони на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг (п. 5 Порядку бронювання військовозобов’язаних).
- Коло тих, на кого не поширюється місячна зарплата у розмірі 20 000 грн для бронювання, розширили. Тепер туди (абз. 3 п. 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних) входять також:
- працівники суб’єктів господарювання — виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, які зруйнували або пошкодили внаслідок збройної агресії Російської Федерації;
- підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення;
- нафтопереробні підприємства, у статутному капіталі яких більше 25% акцій (часток) належать державі».
- Підприємства, що здійснюють виробництво, транспортування теплової енергії та надають послуги споживачам з постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами, можуть забронювати не більше 75% військовозобов’язаних працівників (п. 8 Порядку бронювання військовозобов’язаних).
- До загальної кількості військовозобов’язаних (п.12 Порядку бронювання військовозобов’язаних) тепер також не враховують військовозобов’язаних, заброньованих за іншими підприємствами, установами, організаціями.
- Уточнили порядок бронювання (п.26 Порядку бронювання військовозобов’язаних) для військовозобов’язаних на посадах:
- протезистів-ортезистів;
- техніків-протезистів-ортезистів;
- інженерів-технологів-протезистів;
- інженерів-протезистів;
- механіків протезно-ортопедичних виробів.
Підприємства можуть їх бронювати, якщо виконують не менш 50% норми робочого часу упродовж останніх трьох місяців, що передують даті подання списку. Щоб забронювати їх, необхідно подати також обґрунтування, через Портал Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника. Їх формує уповноважена особою Мінсоцполітики на підставі обґрунтованого подання критично важливого підприємства, установи.
Можна також забронювати або анулювати відстрочку членам наглядових рад суб’єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. грн, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. грн або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. грн.
Їх бронюють через Портал Дія за списками або заявою в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, які формує уповноважена особа державного органу, які визначили суб’єкт господарювання критично важливим підприємством або установою.
Зміни до Критеріїв із 2 квітня 2025 року
- Розмір середньої зарплати застрахованих осіб – працівників (пп. 6 пп. 2 Критеріїв):
- державних та комунальних підприємств, установ і організації, а також господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі або перебувають в комунальній власності, та господарських товариств, більше 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%, суб’єктів господарювання — виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25% акцій (часток) належать державі, за останній календарний місяць становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р. (відповідно до даних Держстату), що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією, господарським товариством;
- підприємств, установ, організацій за останній календарний місяць становить не менше розміру мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5, що підтверджується довідкою, наданою підприємством, установою, організацією (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%, суб’єктів господарювання — виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25% акцій (часток) належать державі);
- Для підприємств, установ, організацій є обов’язковими критерії, зазначені у підпункті 5 та абзаці третьому підпункту 6 пункту 2 цих Критеріїв та порядку (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50% акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, більше 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%, суб’єктів господарювання — виробників електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної агресії Російської Федерації, підприємств, що обслуговують об’єкти, внесені до секторально го переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, операторів газорозподільних систем, нафтопереробних підприємств, у статутному капіталі яких більше 25% акцій (часток) належать державі (абз. 2 п. 3 Критеріїв).
- Підставою для прийняття рішення про визначення підприємства, установи, організації критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період є відповідність двом або більше критеріям, зазначеним у пункті 2 цих Критеріїв та порядку, а саме для таких підприємств, установ, організацій :
- підприємства, установи та організації паливно-енергетичного комплексу, підприємства, що обслуговують об’єкти, внесені до секторального переліку об’єктів критичної інфраструктури сектору системи життєзабезпечення, управителі багатоквартирних будинків - юридичні особи (суб’єкти господарювання), казенні підприємства пробірного контролю та підприємства, установи, організації, які забезпечують надання послуг і виконання робіт з експлуатації та комплексного обслуговування майна органів державної влади (абз. 4 п. 3 Критеріїв).
- Критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період можуть визначати (п. 9 Критеріїв):
- держпідприємство Міноборони «Агенція оборонних закупівель»;
- держпідприємство Міноборони «Державний оператор тилу».